580 dat voorschrift, dat alleen reeds de nabootsing van den oorlogstoestand voldoende is, om afwijking van de ter zake gemaakte bepalingen te bevelen. In het op last van het D. v. O. uitgegeven „Voorschrift tot het houden van gecombineerde manoeuvres en veldoefeningen in Augustus 1888" vindt men namelijk in 72 aangegeven „De schriftelijke behandeling van dienstaangelegenheden moet „overigens tot het hoogstnoodzakelijke worden beperkt. „Vorm en stijl van dienstbescheiden moeten zoo eenvoudig en „beknopt mogelijk zijn, waartoe afwijking van die voorschriften van „art. 6 der Alg. order N°. 11 van 1882, welke onder deze omstan digheden te veel bindend zouden zijn, geoorloofd is." De opmerking mag hier niet achterwege blijven, dat kortheid om zich uit te drukken niet iedereen gegeven isdaartoe wordt oefening vereischten zou men derhalve dien eisch op een gegeven oogenblik onzen troepenaanvoerders willen stellen, dan mag de gelegenheid tot voorbereiding hun ook niet worden onthouden, willen de bevelhebbers van den geregelden en goeden gang van zaken in tijd vau nood ver zekerd zijn. Doch mijn pleidooi voor eene op eenvoudiger voet geschoeide cor respondentie heeft in de voornaamste plaats een doel van eenigszins moreelen aard. De in rijke mate van het Hoofdkwartier uitgaande schriftelijke ge- dachtenwisseling heeft naar veler meening een geest in het leven geroepen, waardoor het hanteeren van het zwaard op den achtergrond is geschoven voor de vaardige behandeling van pen en potlood. De ultra's onder hen, die alzoo meenen, spreken vanScribomanie de meer gematigden van overdreven schrijfzucht in het legeren in den troep gebruikt men hiervoor een bepaald wanluidend, maar tevens een meer karakteriseerend woord, dat ik daarom hier wil herhalen, daar luidt het: „we worden veradministreerd Die meening mag overdreven zijn, onwaar of ongegrond is zij niet. De massa schriftelijke arbeid toch, die, behalve door hunne zuiver administratieve bezigheden, onzen troepenaanvoerders is op de schou ders gelegd door de vele schriftelijke onderzoeken, het bij- en aanhouden van staten van verschillenden aard, door de in te dienen periodieken enz., terwijl het bepaalde sub d van art. 6 der Alg. Order

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 595