BOEKAANKONDIGING. De verovering van Atjeli's groote Missigit; door J. F. D. Bruinsma, Majoor der Infan terie van het Ned. O. I. Leger. (Uitgegeven ten bate van de kinderen van den dapperen fuselier Overmeiren.) Sneek. H. Pijttersen Tz. Bij een terugblik in het verledene treden bij den mensch die weder waardigheden het duidelijkst voor den geest, welke hem het pijnlijksten ook die welke hem het aangenaamst getroffen hebben. De „tijd die 't al verslijt" doet zijn werking ontwaren door zeker dichterlijk waas, dat de beelden uit vervlogen dagen omgeeft, waardoor zelfs de minder aan gename herinneringen zich in een zachteren vorm aan het oog vertoonen en deze gewaarwording neemt toe, naarmate de blik rugwaarts op een verder achterliggend tijdvak is gevestigd. Heeft diezelfde werking van tijd en geest haren invloed uitgeoefend op de pennevrucht van den majoor Bruinsma? Daaraan valt bijna niet te twijfelen, doch betreuren doen wij het niet en zulks te minder met het oog op het liefdadige doel, dat hij met de uitgifte van zijn, met zooveel warmte geschreven schets voorstaat. Eene aanbeveling behoeft het hier aangekondigde werk niet. Het is een afdruk van Schrijvers op den 21en Februari 1889 te Breda gehouden lezing in Krijgswetenschap, en de warme ontvangst, die toenmaals aan het ten gehoore gebrachte is te beurt gevallen, spreekt meer en beter dan wij zouden vermogen te doen. Toch mag een woord van rechtmatige hulde hier niet onthouden wor den aan den heer J. Hoijnck van Papendrecht, voor de opluistering van het werk met een vijftal schetsen, die in Indië algemeen de aandacht hebben getrokken om den stempel van natuurlijkheid, die daarop is gedrukt» Mocht hij genegen worden bevonden, om nog meermalen zijn tijd en talent

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 597