4S zoomede om de volledigheid niet te schaden, doen wij een kort plei dooi volgen ton bate van de granaatkartets met centrale springla ding; de voordeelen daarvan zijn a. De verspreiding der kogels is overeenkomstig de verspreide orde, waarin de infanterie vecht; in de werkelijkheid zijn alleen de tirailleurs zichtbaar en zij zijn het, die de ware gevechtsli nie bepalen. b. De opene en de verspreide formatiën van alle wapens, welke ten koste der goede leiding, ten doel hebben de diepte te vermin deren, zijn tegenover de GKT. met centrale lading nagenoeg onnut. c. De uitwerking (de beste maatstaf om ingeschoten te geraken) is en blijkt meer plaatselijk; bij de kamer-GKT. kan die uit werking zich over eene diepte van 200 M. verdeelen, en tot mistasten in den artilleristischen afstand aanleiding geven. d. In verband met punt c kan het spriugpunt zoo dicht mogelijk boven het doel worden gebracht, hetgeen bij gedekte doelen eene krachtige uitwerking en niet te ontwijken effect van de onderste helft der kogels op het doel geeft. e. Zelfs bij de kleinste snelheden worden geene deelen van de GKT. bij de ontbranding harer springlading teruggeslingerd. f. De constructie is eenvoudig en, vooral bij fabricatie in het groot, goedkoop. (1) Andere, niet minder belangrijke oeconomisclie en tactische voordeelen kunnen verkregen worden door de invoering van een geschikte bodem buis; deze waarborgt bij alle granaatkartetsen, ongeacht haar type, de ontsteking der springladingzij kan getempeerd worden op het laatste oogenblik (nadat de tempeering bedaard is berekend gewor den) en gewapend, even vóór het inbrengen der kardoeszij maakt het marcheeren met geladen stukken volkomen gevaarloos. Evenals in Rusland bij de beproeving van den 27.5 cM. mortier geschiedde, kunnen tal van voorbereidende schietproeven zuinigheids- (1) De Russische artillerie, die ten allen tijde de verdeeling der GKT.-kogeltjes in sneeuw heeft gecontroleerd on daarom over de meest sprekende gegevens beschikt, gebruikt tegen gedekte troepen (vurende met 15 cM. Zw. M/77) geene andere GKT. dan die met centrale lading; de kamer-GKT. mag bij dit kanon alleen tegen ongedekte doelen worden gebezigd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 59