591 komt op de afrekening van soldij enz., daaronder begrepen de naar elders gedetacheerde militairenook wanneer zij ter plaatse van detacheering voor indemniteit voor schrijfbehoeften worden berekend, hetzij omdat zij eene zelfstandige administratie voeren, hetzij omdat zij bij een ander troepengedeelte in subsistence worden gevoerd. Daar het mij in de practijk is gebleken dat de compagniescomman danten, hoe zuinig zij ook het beheer voeren, bijna nimmer met die in demniteit toekomen, heb ik het noodig geacht hierop de aandacht te vestigen. Om nu niet in breedvoerige beschouwingen te vervallen, geef ik hier onder in 't kort op de ontvangsten en uitgaven aan schrijfbehoeften van een dier compagniescommandanten. Het totaal der ontvangsten over 1889 bedroeg 42.terwijl door hem gedurende dat jaar werden uitgegeven, aan: inbinden van adm. boeken, algemeene en dagorders... 35.10 aankoop van een orderboek en een ziekenboekje1.55 inkt4.50 pennen2.05 een riem papier5.50 kardoes- en vloeipapier0.50 totaal49,20, derhalve meer uitgegeven dan ontvangen7.20. Behalve het bovenstaande was deze officier genoodzaakt, ten einde den ser geant-majoor in de gelegenheid te stellen zijne administratie te voeren, nog per maand uit te geven voor den aankoop van petroleum ƒ2.50, dus in 1889 totaal 30.zoodat hij derhalve bij de hem over dat jaar aankomende indemniteit van schrijfbehoeften van zijn traktement moest bijpassen 37.20. Hij ontving dus per maand ruim ƒ3.te min aan indemniteit. Deze officier nu beheerde zelf de administratiekostenverscheiden compa gniescommandanten volgen hierbij een anderen regel door aan den sergeant majoor de indemniteit te geven, waarvoor deze verplicht is in de verschil lende schrijfbehoeften alsmede in licht te voorzien, terwijl de C. C. voor zijne rekening neemt het aanschaffen en inbinden van registers, order-, strafhoeken enz.; dit laatste bedraagt in den regel per jaar tusschen de 20 en 40 gulden. Daar het nu niet in de bedoeling kan liggen om den compagnies commandant te belasten met de meerdere kosten voor het voeren der administratie zijner compagnie, zoo zal eene andere regeling ter zake noodig zijn, dan wel de indemniteit moeten worden verhoogd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 606