53 bende, als slechts kleine correctiën in elevatie en zijdelingsche richting te geven overblijven, levert een hulprichtpunt inderdaad veel gemak op. Vermelding verdient nog een reserve-hoogterichtschaal, aangebracht op den getanden boog, die in een verticaal vlak onder aan den mortier is bevestigd, welks middelpunt is gelegen in de as der tappen, en die tot het geven der hoogte-richting dient. Zijn onze inlichtingen juist, dan is de horizontale richtschaal niet in graden, maar in °/00 deelen van de richtas verdeeld, ten einde de correctiën op het doel te vereenvoudigen. Om gewaarborgd te zijn dat de opzet in een verticaal vlak staat, schijnt een libel aan den horizontalen dwarsarm van den opzet noo- dig te zijn geacht. Een wijzer op den rechtertap met den bijbehoorenden graadboog daaromheen, vormt eene inrichting, die N°. 3 in staat stelt, de vóór het schot gegeven élevatie na het schot gemakkelijk terug te vinden. De sluiting van den mortier is de platte wigsluiting, ons bekend door het Nederlandsch kanon van 12 cM. K. A., echter voorzien van een veerpal in den geest van dien van het veldgeschutals wrijvingspijpje wordt een zelfafsluitend pijpje gebezigd. De Kederlandsche mortier, zooals die boven gebrekkig beschreven is geworden (er staan ons geen vollediger gegevens ten dienste), is geen veldmortier; werd hij voor veldgebruik bestemd, dan zou een groot gedeelte zijner omvangrijke uitrusting, waaronder ribhout, bed dingplanken, stopwiggen, enz., moeten vervallen. Een overzicht nemende van de verschillende constructiën, hier boven in 't kort behandeld, en over de ballistische en tactische eischen, welke gesteld worden, wil het ons na rijp beraad voorkomen, dat geen van allen voor ons doel in zijn geheel voldoet en vatten wij onze opinie in de navolgende beschouwing samen, tot uitgangspunt nemendede munitie. Sedert Krupp er in geslaagd is, granaten van slechts 21 KG, ge wicht, ter lengte van bijna 9 dM. met een wand van slechts 5 mM. te vervaardigen, sedert dien tijd rekenen wij deze granaten de aangewezen projectielen voor ons doelde vernietigende uitwerking van zulk een granaat, met eene springlading van 1.5 KG. buskruit,

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 64