55 onderling te worden gekoppeld. In verband met de elevatie, die tot 65° kan opklimmen, zal door middel van deze ladingen (maximum lading 16 HG.) een dracht van 3500 M. kunnen bereikt worden. Voorts wil het schrijver dezes voorkomen, dat de best geslaagde constructie voor den mortier zelvede Spaansche iszijne schroefslui- ting heeft onder meer dit voordeel, dat zij de lengte van het stuk niet met eenig dood gewicht vergroot, dat zij onkwetsbaar is voor 's vijands vuur en het stuk niet verzwakt ter plaatse waar het 't sterkst moest zijn. Tevens is alle gevaar voor ontijdige ontsteking uitgesloten. De mortier wordt eerst een echt veldstuk door hem op eene Russi- sische veldaffuit te leggen. Daar echter bij elke terreingesteldheid de stoel met bedding (de laatste al dan niet ingegraven) een vasten stand kan verkrijgen, vaster dan eenige veldaffuit; aangezien verder die onbeweeglijke stand voor de normale (indirecte) richtwijze en voor de juistheid van het schot hoogst wenschelijk is, zoo is het onze overtuiging, dat, boven de affuit, een mortierstoel met bedding voor den positie-mortier de voorkeur verdient. De Hollandsche mor tierstoel met bedding, met zijne eenvoudige, vernuftige richtmiddelen, schijnt ons dan (mits met een vaste as) de meest verkieslijke toe. Het ligt niet op onzen weg, de organisatie eener mortier-batterij in détail te ontwerpenwat eigen ervaring en vele geraadpleegde bronnen ons omtrent de meest practische organisatie eener batterij, die in relatief zeer zwaar terrein moet ageeren die alzoo ten opzichte van het terrein eene zeer zware batterij mag heetenheb ben geleerd, leidt ons tot de volgende overwegingen. De 15 cM. batterij moet niet bestaan uit zes, maar uit vier stukken de colonne-lengte der gevechtalinie moet niet langer worden dan 80 passen, d. i. 60 M. Elk stuk worde door zes (Europeesche) paarden of door zes (Chi- neesche) muildieren getrokkenin Spanje waren zes Spaansche muil dieren steeds voldoende om zonder inspanning den veldmortier van 15 cM. te vervoeren. Chineesche muildieren zijn echter veel krach tiger; hun trekkracht kan eenigermate blijken uit het feit, dat vier Chineesche muildieren zonder merkbare inspanning een last voort trekken, welken zes geoefende overwalsche paarden niet vermogen te

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 66