56 bewegen. Men leze hierover Jourdy's verslag omtrent de artillerie in Tonkin. Wat zes betrekkelijk zwakke muildieren vermogen in de rots en bergterreinen van Spanje; wat in Europa onder sneeuwen hagel, bij nijpende koude, op gladde bergwegen wordt bereikt, is in alle klimaten te bereiken. Pornerod-Stadler hu, de bekende Zwitsersche schrijver, berekent in zijn standaardwerk over geschutconstructie het maximum-gewicht van een positie-kanon met zijn affuit op 2200 KG.; zelfs dan is het mogelijk om „over geaccidenteerd terrein heen, snel de batterijen te bewapenen." Deze „snelheid" moet echter niet in veld- artilleristisehen zin worden uitgelegd. De eisch van vervoerbaarheid moet volgens Holzner zijn: de positie-mortier moet, evenals het positie-kanon, langs gewone wegen in stap kunnen vervoerd worden om ten slotte af te buigen naar de stellingen in het terrein; de eisch echter, dat het voertuig in draf kunne marcheeren en zelfs manoeuvreeren (zooals zulks bij de veld artillerie noodzakelijk is) moet bij de positie-artillerie facultatief blijven. In Spanje bleek een totaalgewicht van het voertuig van 2527 KG. met zes muildieren overal vervoerbaarin alle andere Europeesche rijken, behalve in Kusland en Zweden, rekent men dat zes paarden of muildieren voldoende zijn om een positie-stuk van 2100 tot 2800 KG. te bewegen; wij meenen op grond daarvan, dat onze ontwerp-mortier, ter zwaarte van 2250 KG., als positie-vuurmond alleszins vervoerbaar blijft. (1) Dit gewicht denken wij ons als volgt verdeeld mortier 437 KG. stoel 320 bedding 790 (de beide raderen er in begrepen) voorwagen 510 bepakking 193 onder deze bepakking zijn begrepen: zes ladingenen eenig gereed schap. De overige ladingen, voor zooverre zij onmiddellijk benoodigd (1) Het Zwitsersche 10,5 cM. positie-kanon weegt 2376 KG-., alzoo 126 KG. meer.

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 67