60 - nader in oogenscliouw te nemen. Op dit oogenblik is de gelegen heid nog gunstig, doch 't is de vraag hoe 't straks zal zijn, als de zee eens wat al te veel witte kuifjes mocht vertoonen. Het is daarbij geen gunstig teeken, dat de Cerberus bij het onmiddellijk na elkander aan boord komen van een vijftiental personen reeds merk baar in schommeling geraakt. Type, afmetingenrompindeeling. Zooals waarschijnlijk niet aan alle lezers van dit tijdschrift bekend zal zijn, behoort de Cerberus tot de zoogenaamde grootmodel torpedo booten en is haar bestemming het lanceeren van vischtorpedo's, doch moest zij voorloopig als spartorpedoboot worden uitgerust, omdat in Indië nog geen gelegenheid bestaat om vischtorpedo's in te schieten -dat wil zeggen deze zoodanig te regelen, dat zij bij het te water komen, zich op een bepaalde diepte en inde gewilde richting blijven voortbewegen. Bij eene lengte van 38.5 M. is de Cerberus er slechts 4 breed, en verheft zich haar bovendek, bij een diepgang van 1.2 M., ongeveer 1.5 M. boven water. Zij is geheel van staalplaat vervaardigd en door waterdichte schotten in acht compartimenten verdeeld, waaruit het mogelijk bin nengedrongen water door middel van stoom- en handpompen kan worden geloosd. Op het voorschip bevindt zich, onder het daarover aangebrachte schildpaddek, de zoogenaamde commandotoren, vanwaar de com mandant, zoodra zijn bodem voor het gevecht in gereedheid is ge bracht, alle handelingen, waarvan op een dergelijk vaartuig sprake kan zjjn, bestuurt dan wel zelf verricht. Yóór den commandotoren treft men het volkslogies en de kom buis aandaarachter den stoomketel en de aan weerszijden daarvan gelegen kolenhoicken, de machinekamer, de hut voor de machiui- sten met een paar bergplaatseu voor wapens en munitie, het verblijf voor de officieren en de gamellehut met bergruimte voor provisiën. Tot de uitrusting van de Cerberus behooren een tweetal mastjes met zeiltuig, het noodige ankertuig en eindelijk een kleine vlet, welke met behulp van een david binnen boord wordt genomen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 71