61 Machinesbijzondere inrichtingen. Door middel van eene triple-compound machine met oppervlak condensator wordt eene driebladige, stalen schroef in beweging ge bracht, en daarmede aan de Cerberus, wanneer deze volle kracht stoomt dat is, wanneer de schroefas 375 omwentelingen in de minuut maakteene snelheid van ongeveer 20-|- Geographische mijl per wacht (vier uren) medegedeeld. Bij den in Nederland gemaakten proeftocht bedroeg de grootste vaart slechts weinig meerde reis van Ylissingen naar Soerabaia een ware geweldproefheeft haar dus weinig kwaad gedaan. Tot het verkrijgen van deze, voor een torpedoboot zoo hoog noodige snelheid, werkt niet alleen eene zeer krachtige machine mede, doch ook de omstandigheid, dat de schroefas zoo laag mogelijk bijna vlak boven de kiel is aangebracht, tengevolge waarvan aan de schroefbladen het grootst mogelijk oppervlak kon worden gegeven. Als nadeel staat daartegen over, dat de bladen beneden de kiel uitsteken, en de Cerberus dus eerder gevaar loopt van aan den grond te stoomen en een schroefblad te verspelen. Tot beter behoud van den ketel wordt uitsluitend met zoet water gevoed, en kan daarin door eene distilleermachine worden voorzien. Waarschijnlijk echter zal daarvan weinig gebruik worden gemaakt; een in de machinekamer geplaatst reservoir, dat 1000 L. kan bevatten, geeft namelijk gelegenheid, om vóór den aanvang eener reis de voor ruim een etmaal benoodigde hoeveelheid water in te nemen. Op den overtocht van Soerabaia naar Batavia, welke 26 uur duurde, en waarbij gemiddeld 16 mijl werd geloopen, bleek toch dat niet meer dan 35 L. per uur noodig was. Uit den aard der zaak is de Cerberus een ware kolenverslinderbij eene vaart van 16 mijl wordt 400, bij volle kracht ruim 500 KG. kolen per uur verstookt. Aangezien nu in de aan weerszijden van den ketel aangebrachte kolenhokken niet meer dan 10 ton te bergen is, worden voor een tocht van langen duur nog zooveel mogelijk kolen aan dek en op de vuurplaat medegenomen. Voor de reis van Suez naar Aden bijv. waren 3 ton in de machinekamer, 5 ton op de vuurplaat, 2.5 ton in het volkslogies en 12 ton op het

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 72