63 volle kracht achteruitslaande torpedoboot buiten de werkingssfeer van de torpedo te brengen. Ten einde niet geheel weerloos te staan tegenover kleine vaartui gen sloepen en barkassen zal de Cerberus van twee snelvurende kanons worden voorzienéén aan bakboord en één aan stuurboord. Ook enkele handvuurwapenen worden aan boord aangetroffen. Bemanning. De bemanning van de Cerberus is als volgt samengesteld: état-major: 1 luitenant ter zee der le klasse en 1 der 2" klasse, waarvan eerstgenoemde commandant; machinekamerpersoneel2 machinisten en 5 stokers; équipage1 onderofficier-torpedist en 6 matrozen. Het scheepje in al zijn hoeken en gaten bekeken, en dank zij de welwillende verklaringen van zijnen commandant de meest volledige inlichtingen verkregen hebbende, bleek bij het weder aan dek komen, dat de uitgang van de haven nu vrij was, en stoomde de Cerberus dan ook al spoedig door de voorhaven naar de oude reede van Ba tavia, volgens Yeth ruimte aanbiedende aan wel 1200 schepen, doch waar op dat oogenblik slechts één Oostiujevaarder en een dertiental kusters ten anker lagen. Halverwege de reede klonk plotseling het door den commandant gegeven bevel: Spar uitvoerenen had de Cerberus zich, zonder hare vaart te verminderen, binnen weinige oogenblikken ten aanval gewapend. Allicht zou men denken, dat de tegenstand door torpedo en spar geboden, de vaart van het schip aanzienlijk moest verminderen bij na vraag bleek dat de Cerberus met niet uitgevoerde spartorpedo slechts één mijl meer behoudt, dan wanneer deze wel is uitgebracht. Een schoon gezicht was het de torpedoboot zich met eene 16 mijls vaart tusschen de ten anker liggende schepen te zien kronkelen, om bij het volle kracht achteruitslaan van de machine als het ware plotseling en met een schok, waarbij men op moest passen het even wicht niet te verliezen, stil te liggen. Ruim een uur werd aan het uitvoeren van eenige manoeuvres

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 74