67 gemeenzamen toon mij met II te onderhouden en in keuvelend gekout de indrukken van den dag te bespreken. Ik zou veel stof tot praten hebben, ging ik daartoe wat, ver terug, maar ik zal mij bepalen tot het meest éclatante van den laatsten tijd, tot een onderwerp, dat vooreerst ook nog wel het meest ons aller aandacht vorderen zal, dat is Atjeh, het land, aan het gros der onzen wel bekend en zeker vrij wat beter dan de streek „om fteurit l oranger. We gaan terug tot de laatste dagen van hooimaand en ge be grijpt reeds dadelijk welke gebeurtenis ik op het oog heb. Wat welkome stof leverde zij der pers op in den in deze gewesten zoo zelden onderbroken komkommertijd. Wat schrille kreten deden zich hooreno foeiwat een geweeklaag ook, wat tal van commentaren, wat een gezoek naar fouten en wat een gepoog tot schoon wasschen, waar geen reinigingsproces kon baten. Maar de hoofdtoon, een storm gelijkend in een glas water, was de nagebootste oorlogskreet Ja revancheden volke toegeroepen met een gloed en een overtuiging, als hadden wij in werkelijkheid te doen met VIntransigeant, la Lanterne of le Petit Caporal. En ware het Bataviaasch publiek gewoon, om, evenals op Sint Nicolaas avond, zich dagelijks neer te vleien op de erven onzer suiker bakkers, daarmede in flauwe trekken een weerschijn gevend van den Parijzenaar op de boulevards, de illusie ware volkomen geweest, wanneer dan nog onze kranten rondbrengende Sidins, in navolging van hunne Parijsche confrères, er toe waren gebracht, om in het Maleisch aanbevelingen uit te gillen van het merk demandez la cata strophe de l'armêeJe scandale du jouren dergelijke. De stof schijnt werkelijk voor een enkele nog lang niet uitgeput Alsof de informatiën rechtstreeks verkregen waren van de oorlogs correspondenten bij de tegenpartij, wordt 's vijands weerstandsver mogen sedert Juli als ontzettend gestegen voorgesteld. Aan het veldheerstalent van het hoofd der vijandelijke beweging wordt onverdeel de lof toegezwaaid en dat geschiedt, niettegenstaande met nagenoeg besliste zekerheid kan worden verklaard dat aan 's mans militaire vorming die höhere Bildung ontbreekt, die alleen kan worden opge daan aan een der in Europa bestaande inrichtingen voor voortgezet militair onderwijs.

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 78