72 vermits hij Daar behooren 19 gewaarschuwd door het woord, aan het hoofd dezer regelen geplaatst, mij nu en dan dergelijke cabriolen ten goede moeten houden. Maar van het „militair tehuis" tot de schietschool is daarentegen de overgang zoo geleidelijk mogelijk, indien men slechts gelieve acht te geven op het feit dat eerlang die instelling zal worden verplaatst naar een expresselijk daartoe aangekochte huizinge die, aan een Hollandsch hofje gelijk, met recht een „tehuis" zal aanbieden aan hen, die daarheen komen zullen om zich aan de bron van kennis te te laven. De schietschool dus. Het iü 1856 geboren wicht van dien naam werd op driejarigen leeftijd ten [grave gebracht en eerst dertig jaar later mocht het Indisch leger zich opnieuw verheugen in de weelde van een dergelijk bezit. Zij, die bekend zijn met de wordingsgeschiedenis van de tegen woordige Indische schietschool, weten ook dat daaraan onafscheidelijk verbonden is de naam van den man, die thans aan het hoofd dier inrichting is geplaatst. Het was de kapitein Rink, die de nood zakelijkheid van haar bestaan voor ons leger wist aan te toonen, niet enkel door met redenen omkleede voorstellen, maar ook door jaren achtereen met lofwaardige toewijding, tegelijk met zijn veelom- vattenden werkkring aan onze voornaamste inrichting van militair onderwijs, een deel te vervullen van de taak, die hem thans als Directeur der Infanterie-schietschool op de schouders is gelegd. Dat men in het leger met belangstelling de jeugdige militaire in stelling gadeslaat, is niet meer dan natuurlijk en te hopen is het, dat zij eerlang metterdaad bewijze eene behoefte te zijn voor het hoofdwapen. In het afgeloopen jaar heeft zij twee malen, telkens voor vijf maanden, een cursus geopend en het verslag van den eersten leertijd is thans aan alle officieren der infanterie ter kennisneming toegezonden. De lezing van dat stuk heeft echter velen slechts ten halve be vredigd, en waarlijk geen wonder. Dit geldt j echter niet voor dat deel van het onderwijs, hetwelk de directeur voor zijne rekening genomen heeft. Laat het zich verwachteu dat in die leerstof later nog wel eens verandering zal komen, als de ondervinding de noodzakelijkheid daartoe zal hebben aangetoond, de kennismaking met dit deel van het programma doet

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 83