- 76 Rookloos buskruit. De „Illustrirte Zeitungvan 12 October jl. brengt de mededeeling, dat eerstdaags in het Oostenrijksche leger eene nieuwe soort rookloos buskruit, uitgevonden door den directeur der buskruitfabriek te Stein, majoor Schwab, zal worden ingevoerd. De met dat kruit in het kamp te Bruck, onder leiding van aartshertog Albrecht, genomen proeven moe ten alleszins gunstige resultaten hebben opgeleverd. Het nieuwe kruit is ietwat grover van korrel dan liet tot nu toe gebruikte en bovendien wat helderder van kleur; het verbrandt, los op elkaar gestapeld, zeer langzaam. Rook is nauwelijks zichtbaar. In patronen geperst, ontbrandt het snel en geeft het aan het projectial eene aanvangssnelheid van 630 M. tegenover eene van o30 M. bij het oude kruit. De reuk verschilt weinig van de gewone buskruitlucht. Bij de schietschool en enkele korpsen van het leger zijn reeds patronen met het nieuwe kruit in gebruik gegeven; bij de daarmede gehouden oefeningen bleek, dat de 'zich bij ontbranding ontwikkelende gassen niet nadeelig werken op de gezondheid van den man. Onbillijkheden. Korten tijd geleden mankeerde bij een der korpsen de menagemeester op drie achtereenvolgende appels, met medeneming der hem door zijnen compagniescommandant ten behoeve van den inkoop der menagebenoo- digdheden afgegeven gelden. Gelukkig voor den C. C. was de menage meester en ook het geld den volgenden morgen weder present; gelukkig, daar anders de C. C., schuldig of niet, met de vergoeding dier gelden zou zijn belast. De practijk toch wijst uit, dat steeds op den C. C. dergelijke schade wordt verhaald, indien de ware schuldige niet tot vergoeding in staat is. Laat ons nu eens nagaan in hoever het opleggen der vergoeding aan den O. C. overeenkomstig de voorschriften is. Art. 2 van de „Instructie voor het voeren der administratie bij com pagnieën en detachementen" zegt „De C. C. is verantwoordelijk voor de ten behoeve der compagnie ont vangen gelden, goederen, wapening, harnachement, vivres en fourages aansprakelijk voor alle schaden, door zorgeloosheid, onnauwkeurige admi nistratie of door andere oorzaken, welke door hem hadden kunnen worden

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 87