98 De photographic hij manouvres. Gedurende de laatste Belgische herfstmanoeuvres liet de luitenant-ge neraal Van der Smissen op bijna alle manoeuvreerterreinen photografen plaatsen. Na beëindiging van de oefeningen heeft hij zich alle photogaphieën doen brengen en kunnen nagaan, dat zijne bevelen niet overal zijn opge volgd geworden. Zoo heeft hij bijv. opgemerkt, dat, bij het doorwaden van de Amblève, vele soldaten hun patroontasschen door het water hebben laten slepen, in plaats van ze zooals het reglement voorschrijft aan het geweer te hangen. Evenzoo heeft hij waargenomen, dat verzuimd werd van den eenen oever tot den anderen een touw te spannen, om zoo noodig aan de manschappen een houvast tegen den stroom te geven. Naar bedoelde photographieën heeft de generaal nog tal van bemerkingen gemaakt. Op deze wijze zal de photograaf nog de boeman van het Belgische le ger worden. (Neue Mil. Bliitter, Dec. 1889.) De Sirene-granaat. Einde October hebben in de buskruit-fabriek te Sevran-Livry, in het bijzijn van verscheidene zaakgelastigden van het Eransche ministerie van oorlog, proeven plaats gehad met een nieuw artillerieprojectiel, dat bestemd is een geweldig geraas te maken. Aan boord van onze groote stoomschepen heeft de Sirene de stoomfluit geheel verdrongen; de kracht van den toon men kan gerust van een verschrikkelijk gebrul spre ken is zóó dat men ze op onze kusten gebruikt tot het waarschuwen van de te midden van den nevel, op zee rond zwalkende zeelieden. Een tusschen Parijs en Cowfland loopende Seine-sleepboot heeft op last van den prefect het gebruik van de Sirene moeten nalaten, ter wille van den schrik, welke het gehuil dezer machine aan de in de omgeving zijnde dieren inboezemde. Twee ingenieurs hebben de gedachte opgevat den indruk van dit geraas op dieren, ja zelfs op menschen teweeggebracht, in oorlogstijd te be nutten, en hebben een granaat uitgevonden, welke met behoud van haar snelheid, indringingsvermogen en springuitwerking door middel van een Sirene-toestel een eigenaardig, angstverwekkend geluid voortbrengt. Aldus le Progrès militaire. (Neue Mil. Blatter, Dec. 1889.)

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 109