208 men slechts met eene geringe wijziging van het kanon den voorgestelden opzet kan beproeven. Indertijd zijn alle richtmiddelen bij de kanonnen van 24 cM. Y. plaatselijk aangebracht, zoodat tegen de voorgestelde wijziging der richtmiddelen bij die van 7 cM. A. geen bezwaar kan bestaan. Nu blijft nog over den dwarsarm van den opzet zoodanig te wijzigen, dat men 2 buitengewone correctiën kan aanbrengen zonder iets in het geheugen te prenten of op te schrijven. Daartoe moet de dwarsarm met oogdop en schroef in zijn geheel verschuifbaar worden gemaakt. De beweeglijke dwarsarm krijgt dan aan de achter- en voorzijde eene verdeeling in 0/oo van de richtas. De eerste verdeeling dient om de abnormale correctie te geven, welke in het commando wordt aangeduid, en de laatste om te kunnen contro leeren, of de dwarsarm ook tijdens het vuren verschuift, en bovendien om bij eventueele verwisseling van opzet dadelijk de correctie voor het hulprichtpunt te kunnen overnemen. In gewone omstandigheden heeft de richter dus niets te maken met de voorste verdeeling. Om bij eene dergelijke inrichting van dwars arm den oogdop op een hulprichtpunt te richten, versehuift men den lossen dwarsarm in zijn geheel zóó ver zijdelings tot de vereischte richting is verkregen en zet hem daarna steyig vast. Wordt dan later eene abnormale correctie gecommandeerd, dan draait de richter aan de schroef, die den oogdop in beweging brengt, en stelt de pijlstreep op het getal dat wordt gecommandeerd. Met eene dergelijke inrichting van opzet is het zeer gemakkelijk voor de sectie- en stukscommandanten, om de richters te controleeren, daar O. H. en correctie steeds op de gecommandeerde getallen staan. Een bepaalde fout, welke men met den tegenwoordigen opzet maakt bij het inschieten met een hulprichtpunt, is de volgende. Stel dat de opzet van het le stuk op 1500 M. is gesteld, dan richt het 6C stuk met 2000 M. O. H. Neemt nu dit laatste stuk een hulp richtpunt aan, dat bijv. op 1000 M. vóór de monding en 9 M. boven het doel ligt, dan moet de opzet, om op dat hulprichtpunt gericht te zijn, 9 %0 zakken. Raadpleegt men nu de schootstafel (7 cM. A. Veld),

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 227