223 twee en drie dagmarschen van het verzamelingspunt verwijderd elke plaats, in die kringen gelegen, krijgt een nummer en elke kring een verschillend gekleurde hoofdletter. In het bij die kaart behoorend register worden nu alle bijzonder heden aangeteekend, welke daarop betrekking hebben, zooals de na men der hoofden, het aantal en de soort der aanwezige transport middelen, het gewicht dat daarmede kan worden vervoerd, in het bijzonder wat aangaat de gemakkelijk beweegbare middelen, zooals muildieren, draagossen en ezels. Het is volkomen, nutteloos, om een troepenmacht van 10000 man te velde te brengen, tenzij men een trein heeft voldoende om in de behoeften daarvan te voorzien door verzekerden aanvoer van al het benoodigde; voor de voorziening gedurende een maand moet hij een capaciteit bezitten van 3.267.000 KG.; dit verminderd met de capa citeit van den beschikbaren trein, hierboven aangegeven, geeft voor de Punjaub en Bengalen een capaciteit van 1.089.000 KG., voor Bombay van 871.200 KG., voor Madras van 544.500 KG., welke de gerequireerde trein moet leverenmet die cijfers moeten de voren ge maakte kaarten, registers en ontworpen schikkingen rekening houden. In het geheel moet dus geregistreerd zijn een trein met een capa citeit van 3.593.700 KG., hetgeen ver beneden het cijfer blijft dat in geval van nood kan worden bereikt, daar uit de ter zake ingedien de rapporten blijkt, dat in het geheele land binnen 14 dagen zou kunnen worden bijeengebracht een trein met een capaciteit van 21.350.088 KG., waarbij dan nog niet gerekend is op olifanten en wagens voor 4 trekossen. Deze cijfers kunnen geacht worden eerder te laag dan te hoog gesteld te zijn en wanneer dus slechts een zesde gedeelte van de beschikbare middelen geregistreerd is, geeft het stelsel gelegenheid om de vastgestelde troepenmacht te mobiliseeren zonder noemeos- waardigen druk op de bevolking. De treinofficieren zullen echter niet persoonlijk alles wat geregis treerd wordt zelf kunnen inspecteeren, daar de eigenaren dan voor tijdverlies, waarmede het bijeenbrengen gepaard gaat, zouden moeten worden schadeloos gesteld; maar de voornaamste plaatsen kunnen zij bezoeken, aldaar in overleg treden met de hoofden en voornaamste Inlanders en aldus eenige controle uitoefenen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 242