Emballage-effecten. Bij de algemeene order No. 69 van 1889 werd bepaald dat de emballage- effecten, waarin de levensmiddelen, enz. voor de troepen en de fourages voor de troepenpaarden en muildieren worden geleverd, voortaan in het openbaar, ten meesten voordeele van den lande, behooren te worden ver kocht. Deze voorwerpen werden tot dat tijdstip ten voordeele der soldaten- menages verkocht en droegen aanmerkelijk bij tot verbetering daarvan. De opbrengst dier emballage-effecten op de publieke vendutiën kan niet groot zijn; het geldelijk voordeel der nieuwe bepaling is voor het gouvernement niet noemenswaard. De eenigstedie van die bepaling profiteert, is de aannemerhij is in den regel de eenigste bieder op en kooper van die voorwerpen, of wel hij laat ze voor zich opkoopen. Het geldelijk nadeel der menage berokkend en het geringe voordeel door het gouvernement door die bepaling behaald, kan uit het volgende geval blijken. Op eene publieke vendutie te Lahat werd in het begin van dit jaar verkocht eene hoeveelheid rijstzakken voor de geringe som van vijf gulden, ter wijl de aannemer voor diezelfde hoeveelheid aan de betrokken menages ruim zeventig gulden zou hebben moeten betalen. Misschien dat de vermelding van dit geval, hetgeen zich zeker ook in de meeste andere garnizoenen zal voordoen, aanleiding geeft tot de intrekking van boven geciteerde alg. order. Italië. Door 96 man van het 15e reg. inf. zijn onlangs in de legerplaats van Rocca di Papa twee malen vergelijkende schietproeven gehouden met gewoon en rookzwak buskruit (balistiet), beide keeren was de afstand 380 M., terwijl het vizier gesteld was, bij gewoon buskruit op 400 en bij balistiet op 200 M. De verkregen uitkomsten zijn de volgende eerste proef; met gewoon buskruit 842 schoten met 284, dus 33.73 pCt. treffers; met balistiet 828 schoten, waarvan 363 of 43.84 pCt. treffers; tweede proef; met gewoon buskruit 460 schoten met 166, dus 36.09 pCt. treffers; met balistiet 470 schoten met 200 of 42.55 pCt. treffers. Eene omstandigheid in het voordeel van het gewone buskruit was, dat een flauwe zijdelingsche wind den kruitdamp spoedig verdreef.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 102