94 - met wie men het vroeger redelijk wel had kunnen vinden en wier partij tegen de Transvaal men vroeger menigmaal had gekozen. Intusschen was het de taak van den bevelhebber zich in korten tijd op de hoogte te stellen en middelen te beramen om de politiek behoorlijk te steunen; de politieke voorbereiding van den aanstaan den oorlog was de militaire voorbereiding ver vooruit, zoodat deze gelet op de onvoldoende kennis van het land en van de tegen partij de meeste moeite had om het begane verzuim zooveel mo gelijk goed te maken en den toestand het hoofd te bieden, iets wat door vroeger gebrek aan samenwerking slechts gedeeltelijk mocht gelukken. Zooals reeds met een enkel woord werd gezegd, voimt Zululand eene strook land langs de zee, ten Zuiden van Natal gescheiden door de Tugela-rivier, ten Westen begrensd door de Buffelrivier, meer noordwaarts, afgescheiden van de daar betwiste grens, door de Bloed rivier en verder door eene lijn, noordwaarts gaande naar de Pongolo- rivier, ten Noorden door die rivier en eene lijn van die rivier gaande naar de St. Lucia-baai. Van veel belang was het, met het oog op mogelijke gebeurtenissen, in de eerste plaats maatregelen te beramen om Natal en de Trans vaal, die geacht werden bedreigd te zijn, te dekken. De lengte der te beveiligen grens bedroeg ongeveer 300 KM., in nagenoeg twee gelijke deelen verdeeld door een inspringenden boek in de nabijheid van Rorke's drift. Terwijl de westelijke grens vrij gemakkelijk kan bewaakt worden, is het terrein langs den rech teroever van de Buffelrivier en de Tugela doorsneden en bergachtig en op sommige plaatsen met zwaar bosch bezet. Een Zulu-leger, dat zich snel beweegt en door geen trein belemmerd wordt, kan dus daar bij lagen waterstand in de Tugela gemakkelijk Natal binnen dringen en terugkeeren, voordat de verdediger daartegen maatregelen zou kunnen nemen. Het was derhalve duidelijk dat, ingeval het tot een oorlog kwam, de Britsche strijdmacht zoo spoedig mogelijk tot den aanval zou moeten overgaan, als het beste middel om Natal voor eenen inval te vrijwaren. Met het oog echter op den belangrijken trein, ook aan voertuigen,

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 105