- 95 die bij een dergelijken inval zou moeten meegevoerd worden, was het duidelijk dat die niet anders zou kunnen geschieden dan langs de reeds bestaande sporen, welke in die streken de wegen vervangen en die men daarbij niet zou kunnen missen. Voldoende inlichtingen daaromtrent waren moeielijk te verkrijgen, kaarten van het land be stonden niet en de gegevens daaromtrent waren dikwijls niet ver trouwbaar; niettemin gelukte het na veel moeite om eenig inzicht in den toestand te krijgen. Den 14en September 1878 diende lord Chelmsford dan ook aan den minister van oorlog in Engeland en aan den gouverneur der Kaapkolonie eene nota in, waarin zijne plannen voor een eventueelen oorlog tegen Cetywayo als volgt werden uiteengezet: Wanneer tot een inval in Zululand besloten wordt, zal het naar mijn gevoelen noodig zijn op vijf verschillende lijnen te opereeren, nl.: 1°. op de lijn Durban, mond van do Tugela; 2°. Pietermaritzburg, Grey town, Middle drift; (1) 3°. v Ladismith, Rorke's drift; 4°. Newcastle, Utrecht, Bloedrivier; 5°. Derby, Pongolo-rivier. Op elk dezer lijnen moet kunnen geopereerd'worden met eene colonne van een compleet bataljon van 8 compagnieën. De hoofdoperatiebasis Pietermaritzburg moet bezet blijven met een bataljon en eene depot-compagnie. Tot volledige beveiliging van de operatiebasis, het bezetten van ver schillende punten, hot bewaken van magazijnen en het beveiligen van de gemeenschap, enz. in het eigen land zijn verder op 12 verschillende punten bezettingen van ééne compagnie infanterie noodig, alzoo 12 compagnieën. Bij elke colonne is een detachement genietroepen onmisbaar. Eene versterking van 2 compagnieën tot eene gezamenlijke sterkte van 240 man is dus zeker niet te veel gerekend, daar bij elke colonne een belang rijke genie- en pionierarbeid te verrichten zal vallen. Het is van het meeste belang de infanterie-officieren bij den troep te laten en ze niet daaraan te onttrekken voor het verrichten van staf- en andere diensten daarbuiten; het is zoo goed als zeker dat wij met een (1) Drift is een oud-Hollandsch woord en wordt in Zuid-Afrika gebruikt in de beteekenis van waadbare plaats of overgangspunt in eene rivier.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 106