97 Zooals gewoonlijk in dergelijke omstandigheden, i. c. eene onvoldoende politieke en strategische voorbereiding in een land met beperkte hulp middelen en onvolledige gemeenschapsmiddelen, had men ook hier de meeste moeite met het op de been brengen van den trein en het voorwezen en dus het bijeenbrengen van mond-, krijgs- en kampbe hoeften op de aangewezen plaatsendaar het echter mijn doel is, op dat alles afzonderlijk en meer uitvoerig later terug te komen (Hoofd stuk YI) zal ik daaromtrent, ook om de aandacht niet van de hoofd zaak af te leiden, hier niet in bijzonderheden treden. Nog voordat lord Chelmsford de afwijzende beschikking op zijne aanvraag om versterking ontvangen had, was hij den 28en September 1878 op de zaak teruggekomen en had hij ook met het oog op eene eventueele verdediging van Natal zijne aan vraag om versterking in eene nota, gericht aan den gouverneur der Kaapkolonie als regeeringscommissaris en aan den minister van oorlog in Engeland, nader uitvoerig als volgt toegelicht: „De aanvraag om versterking, die ik mij verplicht gezien heb te doen na zorgvuldige overweging van de militaire en politieke eischen ten op zichte van de koloniën Natal en Transvaal, berust op verschillende redenen. Een inval van de Zulu's in Natal beschouw ik op het oogenblik als veel meer waarschijnlijk dan vroeger. Zoolang Natal en Transvaal ver schillende belangen hadden, bracht de politiek van Cetywayo mede om bij de eene partij steun tegeft de andere te zoeken, daar de Hollanders steeds hunne grenzen zochten uit te breiden, terwijl de Engelschen in Natal daartoe nimmer neiging getoond hebben. Vandaar de veelvuldige po gingen van Cetywayo om bij de laatsten tegen de Transvaal steun te zoe ken en zijne vriendschappelijke verhouding tot het bestuur van Natal_ Met de inlijving van de Transvaal hield deze toestand op, ofschoon Cetywayo dat moeielijk kan inzien. Beide koloniën hebben nu dezelfde belangen en een inval in een van beide is dus in het algemeen belang ook voor de andere gevaarlijk. Wanneer Cetywayo dit wederzijdsch belang goed begrijpt, dan zal hij tevens inzien, dat hij ons meer benadeelt en meer buit kan behalen bij een inval in het goed bevolkte Natal, dan in de schaars bevolkte Transvaal. Het zou met de thans beschikbare middelen zoo goed als hopeloos zijn, om Natal tegen een plotselingen inval der Zulu's te verdedigen, en ik vrees dat dit bij de Zulu's zeer goed hekend is.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 108