100 pagnieën infanterie, dus nog geen 2 bataljons, waarvan 5 compagnieën bestemd voor Utrecbt, waar zij zeer noodig zijn, daar bij een inval der Zulu's in de Transvaal, daar thans slechts 3 compagnieën infanterie met 2 vuurmonden zijn, om dien te keer te gaan. Langs de Bloedrivier zijn geen Inlanders, om de grens te bewaken; bereden politie of vrijwilligers zijn er evenmin, en ofschoon in die streek zeker minder buit te behalen is dan in Natal, behoort toch een inval niet tot de onwaarschijnlijkheden, daar hij veel gemakkelijker kan plaats hebben. Vijf compagnieën van het 90° regiment en twee vuurmonden wachten nu te Pietermaritzburg op treinaanvulling, om naar Utrecht te mar- cheeren; na aankomst aldaar zijn dan 8 compagnieën met 4-vuurmonden beschikbaar tot beveiliging van een grenslijn van 180 KM. De toestand in het noord-oostelijk gedeelte van de Transvaal maakt het gebruik van alle daar beschikbare militaire middelen noodig op een afstand van 225 KM. van de Zulu-grens, zoodat van daaruit niets tot beveiliging gedaan kan worden. Voor de Transvaal is dus minstens nog één bataljon Britsche infanterie noodig en voor de verdediging van Natal eveneens twee, in het geheel derhalve drie. Een bataljon zal van de Kaap kunnen genomen worden, maar de beide andere moeten uit Engeland komen. Meer dan waarschijnlijk is deze nota nog tijdig genoeg in Enge land ontvangen, om invloed uit te oefenen bij het overwegen van het voorstel van den regeeringscommissaris (gouverneur van de Kaap) om de eerst geweigerde troepenversterking toch te zenden. Deze (de regeeringscommissaris) was inmiddels in de laatste dagen van September zelf in Natal gekomen, om de leiding der zaken in handen te nemen. In het noord-oostelijk gedeelte van de Transvaal, waar een In- landach hoofd, die alleen het oppergezag van Cetywayo wilde erken nen, nog steeds voortging het Britsche gezag te tarten, werd in den loop der maand October, toen de troepenmacht aldaar versterkt was, eene poging aangewend om het verzet te breken, ook om zoo spoedig mogelijk in die streek troepen vrij te maken, ten einde die elders te kunnen gebruiken; dit doel werd evenwel niet bereikt en daar verdere operatiën aldaar tengevolge van het seizoen

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 111