101 onmogelijk waren, moest men zich er toe bepalen de troepen aldaar in observatie te laten, tengevolge waarvan er reeds toen van moest worden afgezien, de vijfde colonne op de in het operatieplan ontworpen wijze aan een eventueelen inval in Zululand te doen deelnemen. Daarbij kwam dat men in de laatste dagen van October in Natal zoogenaamd vertrouwbare berichten kreeg dat Cetywayo vijandelijke voornemens koesterde, dat hij een aanzienlijk leger had verzameld, belangrijke afdeelingen naar de noordelijke grens had gezonden en dat de stemming in geheel Zululand zeer oorlogzuchtig gewor den was. Onder die omstandigheden werd al het mogelijke gedaan, om alles, wat gemist kon worden, zoo spoedig mogelijk in Natal te vereenigen en de grensbewaking en -verdediging te organiseeren; den 29en October kwam het oorlogsschip Tyne van Mauritius te Durban aan met 3 compagnieën van het 2e bataljon van het 3e regiment en deze werden onmiddellijk langs de kust naar Stanger gezonden ter bewaking van de Beneden-Tugela, in de omstreken waarvan reeds het overige gedeelte van dat korps gestationneerd washet 2e bataljon van het 24e regiment werd vooruitgebracht Daar Grreytown. Ten einde zooveel mogelijk troepen beschikbaar te krijgen, had men het besluit genomen den garnizoensdienst te Kaapstad door de vrijwilligers (volunteers) te doen verrichten; het garnizoen van Kaapstad (4 compagnieën van het 88e regiment) kon daardoor verplaatst worden naar King William's Town (N. O. gedeelte van de Kaap kolonie) en de vijf compagnieën van het le bataljon van het 24° regiment vandaar naar Natal worden overgebracht, waar toen, behalve één compagnie, dat geheele korps beschikbaar kwam. Ter tegemoetkoming in het gebrek aan troepen werd van het voor Durban liggende oorlogsschip Actjve eene marine-landingsdivisie ontscheept, bestaande uit 170 mariniers en matrozen met twee 12 ponds Armstrong kanonnen, één Gatling kanon en twee vuurpijltoestellen, en onmiddellijk naar den mond van de Tugela gedirigeerd, waar men reeds begonnen was eene versterking, fort Pearson, op te richten; den 24en November bereikte zij hare bestemming. Ook werden met den meesten spoed bevelen gegeven en maatre gelen genomen tot het organiseeren van de grensbewaking en het

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 112