- 105 uitslag bekroond en dikwijls had men zich dientengevolge het uit zenden van troepen uit Engeland kunnen besparenhet lag dus voor de hand dat men ook nu daartoe overging. Zulk eene handelwijze, die men specifiek Engelsch zou kunnen noe men, is natuurlijk alleen mogelijk, wanneer de elementen voor dergeljjke korpsen aanwezig zijn; in Natal en de aangrenzende koloniën waren een betrekkelijk groot aantal Engelache kolonisten en ook andere Europeanen gevestigd, meestal goede schutters en in het bezit van paarden, waaronder men de gewenschte elementen als het ware maar voor het grijpen had; eene oproeping om tegen goede betaling te dienen, zoolang de te verwachten oorlog duurde, vond dan ook ge- reedelijk gehoor. Het spreekt wel van zelf dat men van dergelijke korpsen niet dezelfde diensten kan verwachten als van gedisciplineerde troepen, al zou het alleen zijn omdat de tucht en samenhang daarbij steeds te wenschen zullen overlaten, en het zou dan ook niet geraden of aanbevelenswaardig zijn, daarmede tegen goed gedisciplineerde en geoefende legers te velde te trekken, doch in een oorlog tegen In- landsche vijanden kan men daarvan veel nut trekkenuit geharde goed bereden schutters samengesteld, kunnen zij uitstekend voor or donnansen-, patrouille- en verkenningsdiensten gebruikt worden en be langrijk tot den goeden gang van zaken bijdragen, vooral bij gebrek aan cavalerie in een land met slechte gemeenschapsmiddelen, waarin zij als het ware te huis zijn. Daar nu alle factoren voor het oprichten van dergelijke korpsen aanwezig waren en alles op de noodzakelijkheid daarvan wees, was het natuurlijk dat mem daartoe overging; aan hun hoofd werden officieren van het leger gesteld of andere Europeanen, wier positie of persoonlijke eigenschappen daartoe aanleiding gaven; de samen stelling, bewapening, enz. van die korpsen liepen overigens nog al uiteen, naargelang van locale omstandigheden en invloeden, die zich bij de Engelschen in dergelijke gevallen sterk doen gelden. Karabijn en revolver was de meest voorkomende bewapening. De volgende staat bevat eenige gegevens en bijzonderheden omtrent de vrijwilligerskorpsen, welke in den loop der maand No vember werden opgericht.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 116