126 Het Reglement van Krijgstucht toch spreekt in art. 31 van ééne klasse van militairen, die tengevolge van hun liederlijk gedrag van de overige militairen moeten worden afgezonderd. Nergens in de wet vindt men ééne tweede soort klasse aangegeven. Niettemin be staan in Indië twee afzonderlijke klassen: een bij de korpsen, een bij de strafdetachernenten. Volgens het R. v. K. is de plaatsing in die afzonderlijke klasse niet een straf en dienovereenkomstig is in Indië de plaatsing bij een strafdetachement dan ook slechts een administratieve maatregel. Volgens het G. B. van 20 Januari 1877 is de plaatsing in de 2e kl. van militaire discipline eene disciplinaire straf, waartegen eene reclame kan worden ingediend. Alzoo mag een soldaat, die iu deze klasse geplaatst wordt, na 4, 6, 9 of 12 maanden daarin te hebben doorge bracht, eene klacht indienen, wanneer hij vermeent onbillijk of te zwaar te zijn gestraft. Bovendien telt de tijd, in die klasse doorgebracht, niet in mindering van zijn dienstverband. "Waarom, is mij niet dui delijk. De militair, die geplaatst is in de 2e kl. v. M. D., doet evenveel en meer dienst dan zijn collega's. Wel bestaat de bepa ling, dat hij niet te velde mag trekken, doch hieraan wordt niet altijd de hand gehouden, want ik heb verschillende ldassianen te velde gezien. Doch waarom die bepaling niet ingetrokken? Die ldassianen toch zijn te velde zeer zeker niet de slechtste soldaten, omdat men ze daar buiten de cantine en buiten de kleine kroegjes kan houden. In ieder geval vordert de billijkheid, dat men den diensttijd van den man laat mede rekenen, wanneer men hem te velde zendt. Nu zegt wel art. 76 van het Regeerings Reglement dat in Indië de militaire strafwetgeving zal berusten op algemeene verordeningen, zooveel mogelijk overeenkomende met de in Nederland bestaande wetten, doch dit kan toch niet tot bedoeling hebben, dat men hier en daar een stukje wet verandert en onnoodig gestrenge wetten daarvoor in de plaats stelt. Want gestreng is die algemeene verordening en onnoodig bovendien. Had men de zekerheid, dat deze straf altijd rechtvaardig en billijk werd opgelegd, dan was de zaak minder ernstig, doch niet zelden wordt de billijkheid uit het oog verloren. In den kleinen kring, waarbinnen ik heb kunnen rondzien, heb ik een soldaat, versierd

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 137