128 overtrekken der knoopen met laken en het plaatsen van een 2 voor de kwartiermuts, enz.; 6°. in het niet toerekenen van den duur van het verblijf in dezen strafcursus voor de beëindiging van de aangegane dienstverbintenis. Wat punt 1 betreft wijs ik er op, dat het R. v. K. toestaat te straffen met een maximum van 1 maand arrest, dat telkens kan worden verlengd, als de man zich strafschuldig maakt, terwijl het aantal op te leggen werktoeren en strafexerceeren onbepaald is. Punt 3 heeft alleen het nut, voor een slecht sujet een spaar potje te maken, waardoor hij zich opnieuw kan bedrinken. Het onbillijke van punt 6 heb ik reeds aangetoond. En met de maatregelen, omschreven in de punten 2, 4 en 5, bereikt men niet anders dan dat men bij een soldaat, die slecht oppast, alle gevoel van eer en schaamte uitdooft, of nog erger, dat hij zich van het leven berooft. In een garnizoen toch woonde ik het bij, dat een soldaat in de 2° kl. v. M. D. werd geplaatst en toen de kor poraal van de week eenige oogenblikken later aan de arrestanten kamer kwam, om ziju attila te halen, ten einde de knoopen met laken te laten overtrekken, zag hij, dat de man zich had op gehangen. Zijn onze levende strijdkrachten zóó goedkoop, dat men er op die wijze mede moet omspringen? Ik geloof het niet en het wordt naar mijne meening dan ook meer dan tijd, dat men de 2e klasse bij de korpsen opheft, maar dan ook tevens de bepalingen voor de strafdetachementen wijzigt. Vooreerst moet de man niet geplaatst worden bijeen strafdetache- ment na een bepaald aantal straffen binnen een bepaalden tijd te hebben ondergaan, omdat hiervan altijd misbruik wordt gemaakt. De korpscommandant moet de voordracht tot plaatsing doen, wanneer hij de verwijdering van het korps noodig oordeelt. Hierbij mag men niet uit het oog verliezen, dat de slechte geest, door één sujet in een troep teweeggebracht, in een strafhoek niet kan worden omschre ven en men dus eene zware verantwoordelijkheid op zich laadt, door op die voordracht afwijzend te beschikken. Verder moet men den soldaat beletten, dat hij zich binnen de 2 jaar aan de aangegane dienstverbintenis onttrekt door zich met een

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 139