2 I. Inleiding. (Hierbij te raadplegen een atlas met een goede kaart van Zuid- Afrika). In meer dan één opzicht is voor ons Nederlanders de geschiedenis van Zuid-Afrika belangwekkend. Vooreerst omdat men daar, evenals in onze koloniëü, een in den aanvang althans betrekkelijk kleine Europeesche bevolking aantreft, die zich in het land vestigt, allengs haren invloed uitbreidt en de heerschappij verkrijgt niet zonder bloedige botsingen over een veel grooter aantal weinig of niet beschaafde inboorlingen, maar bovendien omdat die Europeesche bevolking aanvankelijk uitsluitend uit Nederlanders bestond en het Nederlandsche element daar tot heden toe zoo krachtig is gebleven, dat in vele opzichten de invloed daarvan overwegend is en velen nog steeds blijven gelooven dat het Nederlandsch-Afrikaansch element ten slotte de overhand zal behou den, getuige o. m. het denkbeeld door twee Engelsche prinsen, zoons van den prins van Wales, die op hunne reis rondom de wereld in 1881 ook Zuid-Afrika bezochten (1), geopperd om alle Britsche be zittingen aldaar te ruilen tegen de Nederlandsch-Indische koloniën, om dat de meerderheid der Europeesche ingezetenen het Nederlandsche bo ven het Britsche bestuur verkiezen en de koloniale politiek van het Ne derlandsche element in Zuid- Afrika boven de Engelsche te verkiezen is. Wat betreft de vijanden, die de Engelsche krijgsmacht in Zuid- Afrika te bestrijden heeft, bestaat wat den Inlandschen tegenstander aangaat in zooverre overeenkomst met den toestand in den Neder- landsch-Indischen archipel, dat ook daar veelal eene betrekkelijk geringe troepenmacht onder ongunstige omstandigheden wat klimaat, omgeving en terrein betreft tegen overmachtige benden moet optreden, die hoewel in samenstelling, tactiek en bewapening moeielijk met geregelde troepen te vergelijken, toch niet zelden hardnekkige tegen- (1) The cruise of II. M. ship Bacchante 1879 1882, compiled from the private journals, letters and notebooks of Prince Albert Victor and Prince George of "Wales, with additions by John N. Dalton. 1886. Dit schip kwam den 16en Februari 1881 in de Kaapkolonie, te midden van den laatsten Transvaalschen vrijheidsoorlog, op een oogenblik dat de Engelschen reeds drie zeer bloedige nederlagen hadden geleden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 13