129 briefje van ontslag te doen wegjagen. Hij moet daarom bij het strafdetachement verblijven, totdat de commandant rapporteert dat hij verbeterd is. Zooals de toestand nu is, moeten de strafdetachementen slecht werken want wat gebeurt er Een man komt aan en wordt geplaatst in de 2e categorie. Hij past gedurende 6 maanden goed op en komt in de le categorie. Na verloop van 1 jaar wordt hij geplaatst in den proeftijd. Hij heeft gedurende dien tijd nog geen rietslagen gehad en in den proeftijd geeft men hem die ook niet. Hij past nu verder nog 2 maanden goed op en begint zich daarna slecht te gedragen, zoodat hij na 14 maanden en 3 weken met 4 dagen cachot te water en rijst wordt teruggeplaatst in de 2° categorie. Nu zorgt hij wel zich niet straf schuldig te maken, want in de 2e categorie wordt alleen gestraft met cachot en rietslagen en om deze laatste te bekomen, behoeft hij niet veel te doen. Zoodra hij 15 maanden bij het strafdetachement is, loopt hij weg en keert hij na verloop van een paar dagen terug. Te Klaten waren de Europeanen blijkbaar van meening, dat de 20 rietslagen, die hun bij het wegjagen worden toegediend, ook behoorlijk verdiend moesten zijn; ten minste wanneer zulk een militair was weggeloopen, kwam hij in den regel des nachts te huis, schold hij den comman dant van de wacht uit, verzette hij zich tegen zijne arrestatie en ver stoorde de rust in het kwartier op ergerlijke wijze. Een der de tachementscommandanten maakte hieraan een einde, door de ver schillende strafbare handelingen afzonderlijk te straffen. Zoo werd een fuselier ges trafo: 1°. voor het wegloopen van het corvee met 20 rietslagen; 2°. voor het verstoren van de rust in het kwartier en dronkenschap met 20 rietslagen 3°. voor het oneerbiedig bejegenen van zijn meerderen met 20 rietslagen. Toen was de aardigheid uit en zag men het volgende gebeuren. Wanneer de troep zich naar de keuken begaf voor het halen van eten, liep de man, die 15 maanden te Klaten geweest was, uit het gelid; hij begaf zich naar de cantine, die een 300 M. verwijderd

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 140