- 133 van den chef der ziekeninrichting, die tevens als zijn korpscommandant optreedt. Zoolang de chef ouder officier en hooger in rang is, bestaat er uit een militair oogpunt geen bezwaar voor deze rechtstreeksche ondergeschiktheid. In werkelijkheid is dit dikwijls niet het geval. De bijzonder voorspoedige promotie, welke de officieren v. gezondh. sedert geruimen tijd maken is oorzaak, dat de chef der zielcenin- richting dikwijls veel jonger officier is dan de E. A. W. apotheker, ook al is hij hooger in rang. Zoowel de dirig. off. v. gezondh. als de off. v. gezondh. le kl optredende als chef, kan jonger officier zijn dan de E. A. W. apotheker 1° of 2e kl.zoo gebeurt het, dat een apotheker 1° kl. met 23 dienst jaren rechtstreeks onder de bevelen staat van een off. v. gezondh. met 10 dienstjaren, enz., enz. Deze gevallen zullen zich allengs vermeerderen, nu door de verplichte promotie en het groot aantal verlofgangers over eenige jaren de formatie der off. v. gezondh. le kl. verre zal overschreden worden. Dergelijke abnormale verhoudingen zijn strijdig met de discipline. Zij komen echter ook elders voor, maar daar, waar het eenigszins mogelijk is, wordt deze scheeve verhouding van meerdere en min dere voorkomen. Zoo worden bijv. off. v(h Indische leger, indien zij in aanmerking komen voor bevordering, niet meer bij het Nederl. leger gedetacheerd. Om dezelfde reden volgen, ten minste in de subalterne rangen, de paardenartsen de promotie van de cavalerie. Geheel te voorkomen zijn echter zulke wanverhoudingen niet. Hoe- vele officieren der Inf. zien niet hunne kameraden van hetzelfde jaar, maar van andere wapens en diensten vele jaren eerder den ka piteinsrang behalenhunne tijdelijke ondergeschiktheid in commis- siën, bij krijgsraadzittingen en andere garnizoensdiensten kan niet dat karakter van eerbied dragen, dat den mindere voor den meerdere moet bezielen en zich in alles behoort te uiten. En de verhouding van den off. v. gezondh. der le kl. ten opzichte van den militairen commandant van lageren rang, wat is zij niet onaangenaam voor beide partijen en hoevele moeilijkheden zijn daar uit niet reeds voortgevloeid F Dergelijke wanverhoudingen zijn nu eenmaal niet te voorkomen en

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 144