135 Maar er is nog meer. In oude reglementen op den mil. geneosk. dienst is nooit de dienst van de apothekers voldoende nauwkeurig beschreven en steeds werden zij daarin, evenals onmondigen, onder het bevel van off. v. gezondh. geplaatst. Het reglement, ingevoerd bij alg. ord. 1887 N°. 12, zegt. in art. 19: „De pharm. dienst wordt, behoudens het bepaalde bij de regelen voor het beheer, door den Commandant v. h. Leger bij een huis houdelijk voorschrift geregeld." In het reglement op den inw. dienst en politie bij de militaire ziekeninrichtingen (1885) komt over den dienst der apothekers niets voor behalve de boven aangehaalde artikelen en nog een 6 of 7- tal; betrekking hebbende op den wachtdienst, de melding, enz. Een reglement op den pharm. dienst bestaat eenvoudig niet. Geheel afgescheiden van de wanverhouding, door ongelijke promotie ontstaan, is zulk een toestand in strijd met de discipline. Discipline berust op eerbied voor den meerdere in rang-of anciën niteit, maarin denzelfden dienst ten minsteook op eerbied voor de grootere ondervinding en kennis van den meerdere. Tevens wordt verondersteld, dat die meerdere achting heeft voor het werk, door den mindere verricht, en dat hij in staat is dit werk naar waarheid te kunnen beoordeelen. Reglementen wijzen den meerdere zoowel als den mindere de plaats aan, die zij behooren in te nemen; reglementen leggen verplichtingen op, maaren dit moet men nooit vergetenzij geven ook rechten. Bestonden deze reglementeu niet, dan zou in vele gevallen de dienst in slavernij ontaarden. Welnu van dit alles is bij de apothekers geen sprake. 1°. Is hun dienst niet geregeld2°. staan zij onder de bevelen van meerderen, die hun werk niet kunnen beoordeelen en daartoe slechts ten deele bevoegd zijn, en 3°. geniet het werk, door de apothekers verricht, op een enkele uitzondering na, niet de waardeering, die het verdient. Deze drie punten moet ik nader toelichten. Wat is het directe gevolg van het gemis van een reglement? In verre weg de meeste gevallen beperkt zich het toezicht van den chef der ziekeninrichting tot de lokalen, het straffen van het

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 146