136 apotheekpersoneel, enz. Yerder laat men den E. A. W. apotheker vrij. Die vrijheid, hoe verstandig ook gezien, is in strijd met het strenge art. 28 v/h reglement op den inw. dienst; een aldus optredend chef doet m. i. niet ten volle zijn plicht. Een ander uiterste is, dat de chef zich mengt in alle zaken de apotheek betreffende en zelfs het werk der kettinggangers regelt. Hoewel gelukkig zeldzaamkomen zulke gevallen toch voor, zooals ik met bewijzen zou kunnen staven; bewijzen, die echter van te personeelen aard zijn om in publiek geschrift neer te leggen. Ik zwijg er dus over, want ik strijd niet tegen personen, integen deel, ik wil dat zooveel mogelijk voorkomen. Met alle kracht echter strijd ik voor de belangen van mijn dienst. In zeer vele gevallenopgenomen in een door mij ontworpen concept-reglement, hangt men tegenwoordig af van persoonlijke in zichten van den chef der ziekeninrichting. Bovendien wordt nergens de verhouding geregeld tusschen den E. A. "W.- apotheker en de onder zijne bevelen dienende apothekers. Leemten in reglementen geven dikwijls aanleiding tot groote moei lijkheden; hoeveel te meer moet dit dan niet het geval zijn bij het algeheele gemis aan reglementen en bepalingen voor den pharm. dienst. Om het 2e puut juist en van een objectief standpunt te kunnen beoordeelen, moet ik iets meer uitweiden. Yrij algemeen heerscht de meening, dat de studie van den ge neesheer eene uitbreiding is van de apothekersstudie. Yandaar de volksuitdrukking: de apotheker is een halve dokter of wel, wat in meer beschaafde en ontwikkelde kringen nog voorkomt, dat de apothe ker uit het recept den aard en intensiteit der ziekte zou kunnen opmaken. Ik erken, dat deze meening voor een groot deel veroorzaakt is door de apothekers zelf, die, vooral in groote steden, mee-dokteren en zonder recept medicijnen afleveren. Daarvan moet de apothe ker zich streng onthouden en hij, die een oordeel velt over de ziek te, uitsluitend naar aanleiding van het recept en daarover spreekt met de patiënten, maakt zich schuldig aan betweterij.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 147