standers blijken, wier weerstand niet dan ten koste van aanzienlijke offers kan worden overwonnen. Met het oog daarop kan het zijn nut hebben eenigszins van naderbij kennis te maken met enkele gebeurtenissen uit de veelvuldige groo- tere en kleinere oorlogeD, door de Engelschen in Zuid-Afrika sedert hunne vestiging aldaar met onderscheidene Inlandsche volken gevoerd en stel ik mij daarom voor in dit opstel in bijzonderheden te be handelen de aanleiding tot het verloop en de gevolgen van de be langrijke gevechten bij Isandhlwana (22 Januari) en bij Ulundi (4 Juli) geleverd gedurende den Zulu-Oorlog van 1879, waarvan het eerste tot de bloedigste nederlagen behoort, immer door de Engelschen in een oorlog tegen Inlandsche vijanden geleden en het tweede feitelijk dien krijg beëindigde. Evenmin als andere koloniale mogendheden elders, hebben de Engelschen sedert hunne definitieve vestiging in Zuid-Afrika (1806) zich kunnen onttrekken aan de noodzakelijkheid om ter wille van rust en orde en van de zekerheid va,n het rustig bezit der kolonie, voortdurend de grenzen van hunne bezittingen uit te breidenhet geen ten gevolge heeft gehad dat voor en na om min of rneei gezochte redenen de Eugelsche invloed in Zuid-Afrika zich heeft uitgebreidsoms op vredelievende wijze, niet zelden echter na bloedige botsingen, eensdeels met de uitgeweken Europeesche be woners der Kaapkolonie van Nederlandsche afkomst, auderdeels met onderscheidene Inlandsche stammen. Nadat den 12ea April 1877 de Transvaal door Sir Theophilus Shepstone, toegerust met eene koninklijke volmacht als special com missioner for certain purposesin tijd van vollen vrede, gesteund door eene macht van slechts 25 manschappen van de bereden Natal politie, zonder tegenstand aan de Kaapkolonie was geannexeerd, eene daad die in 1880 en 81 zoo bloedig zou worden gewroken en te niet gedaan, bleef er ten Noorden van Natal en ten Oosten van de nuEn- gelsch geworden Transvaal en verder ingesloten door de Portugeesche bezittingen aan de Delagoa-baai en de zeeslechts het zoogenaamde Zululand over, dat niet rechtstreeks onder Britschen invloed stond. Waren nu de bewoners van dat land, de Amazulu's, gewoonlijk

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 14