139 dan is ook daarvoor m. i. slechts één oordeel te vellen, conform aan dat wat ik zoo even over zoodanig handelende apothekers uitsprak. Het onwettige en onverantwoordelijke van dezen toestand is reeds lang ingezien en daaraan hebben wij het aanstellen van een korps apothekersbedienden te danken. De titularissen zijn allen getrokken uit hen, die het burgerlijk examen als apothekersbediende hebben afgelegd. Dezen zijn volgens de wet bevoegd om te recepteeren en zijn hoofdelijk verantwoordelijk voor hun werk. Zij mogen echter niet het hoofd eener apotheek zijn. Zij behooren voornamelijk ge plaatst te worden onder de bevelen van den off. v. gezondh., belast met de apotheek. Zoolang echter nog onbevoegden recepteeren en het publiek zoowel als de off. v. gezondh. met dit werk tevreden is en meent dat deze onbevoegden den apotheker kunnen vervangen, lean de achting voor den apotheker, die men elders schijnbaar dit zelfde werk ziet ver richten, niet groot zijn. Als ik straks heb uitgelegd, waartoe m. i. het korps mil. apothekers behoort te dienen, zal dit wanbegrip nog duidelijker uitkomeo. De rechtstreeksche ondergeschiktheid van den E. A. W. apotheker aan den chef der ziekeninrichting is derhalve strijdig met de discipline i°. (in vele gevallen) omdat geen ouder officier, vooral niet een hoogere in rang rechtstreeks onder de bevelen kan staan van een jonger officier of lagere in rang; 2°. omdat de apotheker, wat zijn werkkring betreft, den off. v. gezondh. niet kan erkennen als zijn meerdere in kennis en onder vinding 3°. omdat vele doktoren het werk van den apotheker te weinig achten 4°. omdat de dienst niet bij reglement is geregeld. En icat wenscht ge nu ter verbetering Snellere promotie Geenszins, want dit zou slechts het eerste groote bezwaar opheffen. De verplichte promotie na 10 jaren is een voorrecht boven vele andere officieren; daarmede kunnen wij zeer tevreden zijn. Ook bestaat er voor verbetering der positie van den apotheker in dit opzicht (voor de subalterne rangen ten minste) geene noodzakelijkheid.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 150