140 Het middel, dat ik aanbeveel, is zeer gemakkelijk en kost geen geld. 1. Maak den E. A. W. apotheker los van den chef der ziekenin- richting en stel liem rechtstreeks onder de hevelen van den Gewest. E. A. off. v. gezondh. 2. Geef onzen hoofdofficieren aandeel in het bestuur van den dienst. 3. Geef ons een goed reglement met juist omschreven verplichtingen, maar ook met billijke rechten. 4. Bevrijd daardoor de apothekers uit den toestand van steeds voordurende onmondigheidwaarin zij nu gedurende him ganschen diensttijd verkeeren. Tegen zulk eene wijziging bestaan geene bezwaren. Yoor de paardenartsen heeft men reeds ingezien dat hunne rechtstreeksche ondergeschiktheid aan den E. A. W. off. v. gezondh. strijdig was met de discipline. Yoor hen bestaat de gedeeltelijke vrijheid, die ik voor de apothekers eisch. En dat door deze regeling geene moei lijkheden voor den hospitaaldienst zullen ontstaan, zal ik bewijzen door een door mij ontworpen concept-reglement. Onder alles wat op die wijze verbeterd zou worden, vestig ik nog slechts de aandacht op één feit. De toestand van den E. A. \V. apotheker aan groote hospitalen is zeer moeilijk en geeft aanleiding tot verwarring. Personeel is hij rechtstreeks ondergeschikt aan den chef der ziekeninrichting, eveneens voor zooverre her den hospitaaldienst betreft. De Gewest. E. A. \V. off. v. gezondh. is ook zijn rechtstreeksche chef, maar als ordonnateur van de mil. apotheek als bewaarplaats. Bovendien heelt hij te maken met den E. A. W. off. v. gezondh. belast met den garnizoensdient en voor den civielen dienst met den eersten stadsgeneesheer. Kan het wel gekker? Niemand kan twee heeren dienen. II. Het leger trekt van het korps militaire apothekers niet dat nut wat het zou kunnen vorderen. Het bewijs dezer stelling kan ik leveren door den werkkring van den apotheker te omschrijven, zooals hij m. i. behoorde te zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 151