142 moet de practijk na zijn examen en na zijne aanstelling als mil. apotheker leeren en daartoe worden geplaatst onder een bekwamen le klasse pharmaceut aan een der groote hospitalen. Deze tijd, welke m. i. op 3 jaren moet worden gesteld, moet tevens dienen om den apotheker in andere opzichten geschikt te maken voor zijn militairen werkkring. De oft. v. gezondh. is na zijn examen nooit meer in de gelegen heid de receptuur beter te leeren onder goede leiding. Ik schaam mij niet dit omtrent de bekwaamheid mijner collega's neer te schrijven, omdat daarin voor hen niets beleedigends kan zijn. Hun gebrek aan practijk is een gevolg van de wijze, waarop in ons land wordt ge studeerd. Met alleen de apothekers, maar ook de artsen, de inge nieurs e. a. gevoelen dit gebrek aan practische vorming. Vooral echter wijd ik over dit punt zoo in 't breede uit, om dat ik niet den schijn op mij wil laden wel den splinter te zien in eens anderen oog, maar niet den balk in het mijne, m. a. w. dat ik verbeteringen in onze positie niet uitsluitend buiten den dienst wil zoeken. Integendeel, wanneer de pharm. dienst de plaats wil innemen, die hem toekomt, dan dient men in de eerste plaats te beginnen met de fouten bij de apothekers zelve aan te wijzen en daarmede zal ik voortgaan. Wanneer ik zulke hooge eischen stel aan de receptuur, zuiver en alleen in t belang van den zieken soldaat, zal ieder weldenkend lezer moeten erkennen, dat mijn afkeurend oordeel, vroeger uitge sproken over het recepteeren door onbevoegden en het minachten van het dagelijksch werk van den apotheker, niet misplaatst of over dreven was en verder, dat de off. v. gezondh., die zelden gelegenheid hebben zich als artsenijmengers meer te bekwamen, niet de bevoegde autoriteiten zijn om den apotheker te beoordeelen, zelfs waar het slechts de receptuur betreft. Bereiding van geneesmiddelen en controle daarvan. Ieder civiel apotheker is hoofdelijk aansprakelijk voor de qualiteit der geneesmiddelen, die hij of zijne ondergeschikten tot artsenijmiddelen verwerken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 153