143 De eischen, waaraan de geneesmiddelen moeten voldoen, zijn met bijzonder groote nauwkeurigheid opgeteekend in een wetboek, genaamd „Pharmacopoea Neerlandica", een boek, dat ook in Indië, zoowel voor 't civiele als 't militaire, kracht van wet heeft. Het is eene verkeerde meening, dat dit voor den mil. apothe ker niet geldig zou zijn en dat hij niet verantwoordelijk is voor de qualiteit der geneesmiddelen, die hij uit 's Rijks magazijn ontvangt. Het kan nooit de bedoeling zijn hem te ontslaan van de verplich tingen door de wet opgelegd, alleen omdat hij militair is. In vroegeren tijd maakte de apotheker zelf een groot deel der geneesmiddelen; tegenwoordig geschiedt dit bijna uitsluitend in bui tenland sche fabrieken. Kwaad kan dit niet, omdat de apotheker de identiteit dezer ge neesmiddelen (chemicaliën) en hunne zuiverheid met behulp van de Pharmacopoea kan controleeren. Maar als hij koopt of in casu van 's Rijks magazijn ontvangt, is ieder apotheker verplicht zich van de zuiverheid dezer artikelen te overtuigen. Dit maakt een deel uit van den werkkring van den E. A. W. apotheker, die verplicht is de ontdekte bijmengingen of onzuiverheden direct te melden a/d chef van den geneesk. dienst. Wie draagt de schuld, wanneer in de mil. apotheken geneesmid delen worden gebruikt van mindere kwaliteit? Natuurlijk de leve ranciers in Europa! maar wie zijn de oorzaak als dit niet wordt ontdekt en verbeterd? Wel, de mil. apothekers. Steunende op de gezamenlijke rapporten over de qualiteit van de geneesmiddelen van de E. A. W. apothekers en van den 1 en laborant, zou de chef van den geneesk. dienst, indien het noodig mocht zijn, kunnen aandringen op betere keuring door deskundigen in Europa. Behalve chemicaliën zijn er een groot aantal artikelen (galenica), welke niet voldoende gecontroleerd kunnen worden en ieder begrijpt dit reeds met betrekking tot deze preparaten komt geen vertrouwen in een leverancier of in een anderen apotheker te pas. Deze preparaten moeten in iedere mil. apotheek worden aangemaakt volgens de voorschriften der Pharmacopoea.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 154