144 Te streng kunnen wij in deze niet zijn, omdat enkele, voor de galenica benoodigde grondstoffen in Indië niet te verkrijgen zijn. Deze artikelen moeten in Europa worden aangemaakt, maar dan ook door volkomen vertrouwbare personen. Gaarne wil ik aannemen, dat ieder E. A. W. apotheker in deze beide richtingen zijn plicht doet, maar deze plicht is nergens voor hem omschrevenover rapporten hoort men zelden spreken en con trole op deze werkzaamheden oefent niemand uit. Hoe wilt ge dit controleeren? Wel, dit is bijzonder gemakkelijk. Iedere aanvraag om geneesmiddelen wijst aan wat de aanvrager zelf niet maakt. En wat het onderzoek der chemicaliën betreft, ieder E. A. W. zou verplicht moeten zijn binnen een bepaald tijdsverloop na de ont vangst der geneesmiddelen daaromtrent rapport uit te brengen. Aan gezien de voorraad, waaruit verstrekt wordt, dezelfde is, kunnen deze rapporten niet erg uiteenloopen en controleeren dus de apothekers elkaar wederkeerig. Een off. v. gezondh., belast met de apotheek, of een apothekers bediende aansprakelijk te stellen voor de chemicaliën of voor den aanmaak van galenica, zou onbillijk en onwettig zijn, omdat beider bevoegdheid niet zoo ver reikt. Yoor hen moet de le laborant monsters van alle, uit Europa ont vangen, artikelen controleeren en galenica aanmaken, ten dienste van die mil. apotheken, welke niet onder een apotheker staan, alsmede voor de verstrekkingen aan civiele geneesheeren, dokters-djawa, enz. Het meergenoemde wetboek stelt nog vele andere eischen voor de opschriften der geneesmiddelen, hunne bewaring en verzorging, afsluiting van het licht, wijze van opschuring, enz., enz. Hoe wilt ge controleeren, of de E. A. W. apotheker en de off. v. gezondh., belast met de apotheek, ook in dit opzicht hun plicht doen Wel, door inspectiën. Aangezien de inspecteur volkomen op de hoogte moet zijn van de verplichtingen der E. A. W. apothekers en zaakkundig moet kunnen oordeelen, spreekt het van zelf, dat hiervoor een apotheker noodig is, Is deze apotheek-inspectie noodig?

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 155