145 Eerlijk moet ik bekennen, voor zooverre ik kan zulks beoordeelen, dat deze controle zeer noodig is. Te meer nu door de derde uitgave van ons wetboek, sedert Juli jl. in Indië ingevoerd, zeer vele voorschriften belangrijke wijzigingen hebben ondergaan, wijzigingen die, wanneer zij niet worden aangebracht, in sommige gevallen nadeelige gevolgen voor den zieke kunnen veroorzaken. De apotheker als warenkenner. Het beoordeelen en het scheikundig onderzoek van levens- en genotmiddelen behoort zoowel tot de studie van den apotheker als tot de examen-eischen. Daarom is de mil. apotheker de aangewezen man om op te treden als keurmeester van levensmiddelen, welke den soldaat worden ver strekt en de genotmiddelen, welke in de cantines worden verkocht. Wel komt bij keuringen van eenig aanbelang de apotheker ook nu in aanmerking, maar tot dusverre is de garnizoensdokter of een ander off. v. gezondh. hiermede belast. Ik beweer, dat deze keuringen beter gedaan kunnen worden door den apotheker, wien een laboratorium met de noodige instrumenten voor scheikundig en microscopisch onderzoek ten dienste staan. Er is geen enkel bezwaar om hiermede den E. A. W. apotheker of een der andere apothekers te belasten, mits men slechts in 't oog houdt, dat de apotheker aan zijn apotheek gebonden is en dus naar gelang van omstandigheden hiervoor maatregelen getroffen worden door den plaatselijken commandant. De apothekers zouden zich voor deze keuringen, speciaal voor de Indische artikelen, kunnen bekwamen aan de groote hospitalen, waar voor men in die inrichtingen verzamelingen van levens- en genotmid delen zou kunnen aanleggen. Schijnbaar is tegen die keuring door den apotheker één bezwaar; de vraag bij vele keuringen, of een zeker artikel schadelijk is voor de gezondheid of niet, wordt steeds als eene medische beschouwd en dus geacht te liggen buiten de bevoegdheid van den apotheker. Vooreerst wordt deze vraag met betrekking tot het onderzoek van jenever, cognac, enz. toch aan den apotheker gesteld en verder be hoort deze vraag niet als eene medische te worden opgevat,

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 156