146 Niemand kan de absolute onschadelijkheid van eenig artikel cer- tificeeren dan na nauwgezet onderzoek. Wordt nu eenig artikel gekeurd, dan beantwoordt de officier van gezondheid deze vraag slechts in zeer beperkten zin; hij weet welke veranderingen of vervalsching eenig artikel nadeelig kunnen makenherkent hij deze, dan verklaart hij de stof voor schadelijk herkent hij ze niet en is de stof, met de weinige hulpmiddelen, die den dokter bij deze keuring ten dienste staan, zuiver, dan verklaart hij ze voor niet schadelijk. De gegevens voor deze beoordeeling vindt hij in boeken over warenkunde; voor meer ernstig en ingrij pend onderzoek heeft hij toch den scheikundige noodig. Ik beweer daarom, dat ook het beantwoorden der bewuste vraag behoort tot het gebied van den warenkenner. Een ander geval is het, wanneer er moet uitgemaakt worden wat de voedingswaarde van eenig artikel is of over de al of niet scha delijkheid van vleesch moet worden geoordeeld. Daarbij kunnen moeilijkheden voorkomen, welke eigenlijk door den veearts moesten beoordeeld worden. In zulke gevallen kan de hulp van andere des kundigen worden ingeroepen. Vooral na de noodige studie in deze richting is de apotheker de aangewezen keurmeester van levens- en genotmiddelen ten dienste van het leger. Zoolang de intendance niet zelf keurt en daartoe geschikte laboratoria bezit, kunnen de apothe kers in veel ruimeren zin dan tot dusverre het geval is als adviseurs optreden. Hygiëne is bijna uitsluitend medisch; toch zijn er eenige weinige kwesties, die alleen door den scheikundige kunnen worden opgelost) o. a. het water-onderzoek. Men moest ieder E. A. W. apotheker ver plichten toezicht te houden op het drinkwater, dat in de mil. kam pementen wordt gebruikt. Met volle recht kan ik derhalve beweren dat het leger veel meer nut van het korps apothekers kan trekken dan tot dusverre het geval is. Hiermede zou ik mijn taak als geëindigd kunnen beschouwen als niet op ieder, die afbreekt, ook stilzwijgend de verplichting rustte, iets daarvoor in de plaats te stellen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 157