Zulu's genaamd, eene natie of eene bevolking geweest zonder politieke beteekeniswaarmede geene betrekkingen of aanrakingen behoefden te worden onderhouden, dan zou, zonder aanleiding tot verandering tengevolge van aanrakingen met het buitenland, de politiek van onthouding nog geruimen tijd zijn vol te houden geweest tot ver mijding van eenen altijd minder gewenschten oorlog met dat volk. Dat was echter geenszins het geval; door de overheerschende positie, die de Zulu's sedert jaren onder de Inlandsche volksstam men van Zuid-Afrika hadden ingenomenhun verleden en hunne krijgshaftigheid, door den sterk gecentraliseerden vorm van bestuur en de goede organisatie van het strijdbare gedeelte des volks, vorm den zij onder een sterk eenhoofdig bestuur eene macht, die zich voelde en zich deed gelden, zoodat de Engelsche politiek in Zuid- Afrika tot behoud van haar overwicht gedwongen was, vroeg of laat aan die natie hare politieke beteekenis te ontnemen, welk doel niet anders dan door een oorlog te bereiken was. Ten einde eenig begrip te erlangen van de politieke beteekenis van Zululand en van de rol, die de Zulu's onder een reeks van merkwaardige vorsten tot dien tijd in Zuid-Afrika gespeeld hadden, is het noodig hier een en ander omtrent hunne geschiedenis mede te deeleneene geschiedenis vooral ook voor ons belangrijk met het oog op de aanrakingen der Zulu's met de Transvalers, elders ook in een romantisch kleed behandeld. (1) Tegen het einde der vorige eeuw vormden de Zulu's slechts een betrekkelijk kleinen volksstam, wonende langs de oevers van de rivier Almoolosi, wel onder hun eigen hoofd, maar toch niet geheel onafhankelijk, daar hun opperhoofd gehoorzaamheid verschuldigd was aan den aanvoerder van een der omwonende stammen. In het begin dezer eeuw echter, omstreeks het jaar 1815, wist, bij den dood zijns vaders, Tshaka, die uit vrees van door zijn vader vermoord te worden in zijne jeugd had moeten vluchten en zich onder leiding van den leenheer der Zulu's tot een voor zijn tijd en zijne omgeving zeer bekwaam krijgsman had gevormd, het zoover te 1) Tijdspiegel, jaargang 1879. Dingi. Zuid-Afrikaansche novelle door Mej. F. van Rees,

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 15