149 Op plaatsen, waar een intendant gevestigd is, geschiedt de kasopne- ming door of namens hem. Alle kassen worden bovendien nu en dan onvenwachts door de Intendance opgenomen. Evenzoo worden kas en boeken nagezien bij de twee-jaarlijksche algemeene inspectiën, welke gezamenlijk door een generaal en een intendant worden gehouden. Eene der hoofdeigenaardigheden van de Duitsche legeradministratie is de zoo ver mogelijk gedreven decentralisatie, zoodat voor tal van uitgaven, die bij andere legers getarifieerd zijn en telkens verant woord moeten worden, in Duitschland eene jaarlijksche som in eens aan de korpsen wordt uitbetaald, waarmede zij rond moeten komen en waaromtrent geen nadere verantwoording gevorderd wordt. Die sommen vormen het zg. „Selbstbewirthschaftungsfonds'', dat weder in tal van kleinere fondsen verdeeld wordt, als a. het officiers-ondersteuningsfonds, waaruit de korpscommandant dezen of genen officier, die buiten zijn toedoen in financieele moeie- lijkheden is geraakt (door herhaalde overplaatsingen, brand, enz.), eene zekere som kan uitkeeren b. het fonds voor reparatiën aan vuur- en blanke wapenen (ge weren, revolvers en geschut, sabels, enz.); c. de schrijfbehoeften d. het fonds tot aanschaffing en onderhoud van oefeningsmaterieel (schietschijven, scherm-, gymnastiek- en zwemgereedschappen, benoo- digdheden bij de oefeningen der pioniers, enz.); e. het fonds voor hoefbeslag en de aanschaffing der geneesmid delen voor rijkspaarden f. het fonds voor „Algemeene onkosten'', strekkende tot het in bruikbaren toestand houden der kleeding- en uitrustingstukken, het paardentuig, de signaalinstrumenten, enz.; g. het fonds voor „Gemengde uitgaven", waaruit bestreden wordt de aankoop van ambtszegels, geldkisten, medecijnkasten, enz. en dat voorts strekt tot dekking van eventueele tekorten onder de overige hoofdeD. De meeste dezer sommen worden berekend per hoofd, volgens de organieke formatie van het korps. Verschillen tusschen de for matie en de werkelijke sterkte hebben op het bedrag der aanko mende som geen invloed.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 160