GESCHTJTCONSTRTICTIE. De buitenste lagen van den zielwand van een kanon nemen in mindere mate aan den weerstand tegen de spanning der buskruitgas- sen deel, dan de binnenste. De binnenste worden voor een ge deelte samengedrukt, alvorens zij den druk overbrengen. Yan eene metaaldikte van één kaliber presteeren de buitenste lagen 1 5bij 1-| kaliber metaaldikte 1/S.B] bij 2 kalibers slechts 1/,3 van den weerstand der binnenste lagen. Daardoor kan de ziel van een zwaar kanon scheuren, terwijl tege lijkertijd de buitenste lagen van het kanon nauwelijks eenigen druk hebben te weerstaan. Dergelijke scheuren nemen snel in diepte toe en spoedig daarna springt het kanon. jBoven een zekere grens baat alzoo het versterken van een enkelvoudig kanon niets. Ten einde bij snelheden van beteekenis de sterkte van het kanon te vermeerderen zonder de mobiliteit te schaden, maakte men samen gestelde kanons, bij welke die vergrooting der scheuren van binnen naar buiten niet kan plaats vinden. Het kanon wordt namelijk uit verschillende concentrische lagen opgebouwdde buitenste lagen drukken in den toestand van rust de binnenste lagen ineen (en om gekeerd). Aldus is men er in geslaagd den weerstand van een kanon op te voeren tot het dubbele van een enkelvoudig kanon. De samengestelde geschutconstructie verschaft daardoor (bij behoud van hetzelfde kaliber en dezelfde ziellengte) de gelegenheid tot ver mindering van het gewicht van het kanonomgekeerdbij een zelfde gewicht zal een samengesteld kanon eene grootere lading kunnen opnemen en meer kunnen presteeren dan een enkelvoudig kanon, zonder dat het samengestelde kanon in gevaar komt. Een ideaal kanon moet echter een enkel kanon zijn, en als eene eenvoudige veer werken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 172