162 Bij een enkel kanon planten zich de trillingen geleidelijk laagsge wijze voort tot aan den wand. Dan gaat de golving terug, en zoo vervolgens totdat alle arbeid in warmte enz. is omgezet. Een goed kanon moet 1°. hard, elastisch en vast en tegen de chemische werking van het buskruit bestand zijn; 2°. hoe grooter de elastische verlenging is des te beter, want dan is de arbeid van den weerstand bij denzelfden gasdruk grooter 3°. de weerstand tegen scheuren moet hoog boven dien der elasti citeit zijn. Samengestelde kanonnen hebben de volgende nadeelen tegenover enkelvoudige kanonnen: 1°. een fout van 0,05 mM. in een ijng of mantel van 38 cM. middellijn is gevaarlijk; bijna nooit is men zeker van een samengesteld kanon; (1) 2°. de trillingen zetten zich bovendien in samengestelde trillingen om, zooals blijkt, als men een samengestelde klok zou willen luiden wat daaruit resulteeren moet voor den weerstand van 't kanon is niet te berekenenwel weet men dat zij 't metaal kristalliseeren, waardoor 't zijne eigenschappen verliest. (2) Longridge was de eerste, die op zakelijke wijze de nadeelen aan toonde, welke de samengestelde geschutconstructie aankleven; tege lijkertijd deed hij daarbijzooals uit het volgende blijken zal, de voor- deelen uitkomen van eene 3e wijze van constructie, die van het zoogenaam de staaldraadgeschut. Hij stelt daarbij het volgende voorop 1°. de tegenwoordige geschutconstructie is moeilijk en ontoereikend, getuige het springen der vuurmonden; 2°. zij is op een dwaalspoor; 3°. groote besparing van tijd en geld kan verkregen worden door de straaldraadconstructie. (1) Yan de 18000 stukken goschut (houwitsers en mortieren inbegrepen), die Krupp ■edert 1879 heeft afgeleverd, zijn er totaal 22 gesprongen, waaronder 17 tengevolge van gebrekkige, sedert lang verlaten construotie. Verscheidene Bange-kanonnen van 34cM. zijn eveneens gesprongen, hetgeen wordt toegeschreven aan de vicieuse ligging der ringen. (2) Zoo gaat men bij samengesteld stalen geschut niet boven 47°/0 van de vastheid, doch bij gietijzer enkel geschut tot bjjna 100°/o.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 173