163 Inderdaad kost eeu draadkanon van LoDgridge 1"/;5 a 1 c van den prijs van een Armstrong-kanon van hetzelfde kaliber, dus nog min der vergeleken bij een ring- of mantel-kanon. Het beginsel der moderne constructie, zegt Longridge, is goed en grootsch, maar de technische uitvoering is te moeilijk. De ringen zijn niet homogeen, er zijn steeds fouten in; daardoor is de ware samentrekking en dus ook de elasticiteits-coëfficiënt onbekend. De spanning van een staaldraad (die zonder opklimming van moeite en kosten tal van ringen vormt) wordt gemeten gedurende het om winden en zij verandert niet, want de draad is en blijft koud. Zijne physische eigenschappen zijn gelijkmatig en gemakkelijk te bepalen. Gevaar voor gallen, fouten enz. bestaat niet. De zwakte van het geschut voerde tot langzaam brandend buskruit, dus tot groote ladingen, dus tot lange kamers, dus tot abnormale en gevaar lijke drukverhoudingen. Langzaam brandend kruit eischt voor elke geringe snelheidstoename, die verlangd wordt, eene ontzaglijke toe name van de grootte der lading. „So erhalt man bei einem Wachsen der Ladung langsam bren- nenden Pulvers um 17 °/0 gegen schnell brennendes, nur eine Ge- schwindigkeitszunahme von 33/4 Bovendien heeft de staaldraadconstructie nog andere, voordeelen. In de eerste plaats strookt zij met de theorie der dunne lagen; de dikke mantels zijn van buiten te weerstandbiedend, in aanmerking genomen, dat alle overtollig gewicht moet vermeden worden. De beate Ausnützung van het geschutmetaal te krijgen, was tot nu toe het einddoel van al het streven der constructeursen terecht want het nuttig effect per kilogram kanongewicht bepaalt, vooral bij mobiele kanonnende waarde van het geschut. In de tweede plaats zijn de elasticiteit en de vastheid grooter van getrokken dan van gesmeed staal. In de derde plaats is de spanning bij het opwinden van een draad beter te regelen dan bij het omklemmen (cercleeren) van een kern door middel van ringen, coils of mantels. Kolonel Maitland, deze laatste voordeelen opsommende, staaft zijn pleidooi voor het staaldraadgeschut met sprekende cijfers. Een 18- tons staaldraadkanon levert een arbeidsvermogen per ton metaaige-

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 174