165 „Bij het schot moeten alle lagen tegelijk dezelfde spanning hebben het is onmogelijk zulks door ringen, veel minder door coils of man tels, te verkrijgen; een ideaal kanon moet homogeen zijn. „Als een ideaal-kern niet te maken is, moet zonder klemming één mantel worden aangebracht (of één laag ringen). Voorts is één tap- ring noodig. De kern moet den geheelen transversalen druk op nemen; de mantel den geheelen lengtedruk tegen 't sluitstuk, even als zulks bij Longridge het geval is. Kleine kalibers, tot en met 15 cM., kunnen den mantel missen; zij kunnen uit lingots gegoten worden en zijn daardoor voldoende veerkrachtig. „Het tubeeren van geschut verdient alle aanbeveling, mits men aan de kern eene inwendige spanning geeft; dan kan men ook buiten Krupp om zware kalibers maken. „Dikwijls kan men gietijzeren kanonnen beringen (in 't algemeen cercleerenen goed gebruiken. „Intusschen kunnen kanonnen met 4 a 6 lagen ringen veilig als een anachronisme aangemerkt worden. „Mogelijk zullen de spanningen in een enkelvoudig kanon door verloop van tijd verdwijnen; maar dat is bij de samengestelde ge- schutconstructie dan ook 't geval. „Deze heeft nog bovendien het nadeel dat de ringen, zelfs in rust, sterk zijn uitgerekt, dat zij groote tolerantiën eischen en nimmer vertrouwbaar, doch altijd gevaarlijk zijn." Tot zoover de generaal Kalakoutski. Gelijk men ziet, breekt deze generaal met de aloude sleur, die het samengestelde geschut hoog ophemelde boven het en kelvoudige; hoe kort ook weergegeven, is de gedachtengang klaar en het betoog onomstootelijk. Alleen wagen we de opmerking, dat niet alle groote mogendheden op den voet als Rusland de staalfabricatie machtig zijn, en dat voor kleine mogendheden eene installatie voor den aanmaak van 'zwaar stalen geschut (boven 15 cM.) niet zou rendeeren. Voor kleine kalibers kan elke mo gendheid met staalhard brons als geschutmetaal volstaandaarvoor is geen staal noodig. Gaat het den lezer als ons, dan werpen we beiden ongaarne onze

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 176