166 illusiën omtrent het samengesteld geschut af; de voordeelen van dat geschut kennen we reeds van de schoolbanken, we zijn er mee groot gebracht en zijn onwillig er van te scheidende samengestelde ge- schutconstruetie was de geliefkoosde examen-vraag onzer leeraren en het nog veel geliefkoosder examen-antwoord van onswant, netjes afgebakend als het was, met een vleugje van een wetenschappelijk tintje, was het onderwerp ons dubbel aantrekkelijk. Wij zwoeren bij mantels, coils en ringen, en bewonderden het 100-tons Armstrong- kanon, waarbij de complicatie van kerns, mantels, coils van smeed ijzer en ringen van staal haar toppunt bereikteHelaas, de Bngelsche kanonnen, bijna even dik als zij lang waren, in uitwendigen vorm veel gelijkende op een ingeschoven verrekijker, bleken al even onveilig voor vriend als voor vijand. Toen, in Augustus 1879, kwam Krupp tusschenbeide en haalde deze den verrekijker uit. Hij zocht de deugd zijner slanke kanonnen niet in overlading met geschutmetaal, maar in hunne deugdelijke moleculaire samenstelling. Tusschen den binnen- en den buitenwand van elke kern en eiken mantel lagen van toen af de moleculen geordend naar den wil van den kanonnenkoning, en een met zorg gekozen lading verleende aan. het projectiel tot dus verre ongekende snelheden. Maar het was niet alleen op den transversalen schok, dat Krupp bedacht was; ook tegen den schok inde lengte waren zijne kanonnen berekend. Brekende met het vicieuse stelsel der Fransche marine ons bekend uit den 24 cM. IJ. waarbij de kern, behalve den vollen transver salen schok, ook den lengtedruk tegen het sluitstuk moest verdra gen, bracht Krupp het sluitstuk in den mantel aan. "Van toen af kregen kern en mantel elk hun deelde kern die slechts tot het sluitstuk doorliep, was van toen af ontheven van den lengtedruk de mantel, die het sluitstuk vasthield, bleef inwendig door de kern volkomen bestand tegen den transversalen druk der buskruit- gassen. Engeland nam in 1882 dit denkbeeld van Krupp over, nochtans met de volgende wijziging. De kern werd bij de Engelsche kanon nen zóó dun genomen, dat een scheur daarin absoluut zonder gevaar

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 177