- 167 was; die kern was bovendien op zoodanige wijze aangebracht, dat zij gemakkelijk te vervangen was. (1) Italië had kort te voren met zijn 100-tons kanon, waarvan het achterste stuk kern (de kern bestond uit twee stukken, veieenigd door middel van een mof) den geheelen stoot der buskruitlading verdragen moest, treurige ervaring opgedaan. Iedereen herinnert zich de ramp aan boord van de Duïlo. Kort daarna werd dan ook het 102-tons Armstrong-kanon geheel uit staal vervaardigdde kern buis bestond uit één stuk. Thans bleven nog verschillende verbeteringen, in de cercleering van de kern te maken, over. Zoo liet men bij het 110-tons kanon de mantels en ringen trap- vormig in elkaar grijpen, zoodat de terugstoot geleidelijk van den achterbinnenmantel op den tapring, en daarmede op de affuit, werd overgebracht. Een ingegoten staalbronzen ring verbond kern en man tel. Later liet men de ringen en daarmee de voegen bij de kamer vervallen, in de plaats daarvan mantels stellende, die met onderbro ken ringen, waartusschen stalen wiggen, in elkaar grepen. Bange al leen behield de ringen, vermoedelijk omdat ringen kleiner, gemak kelijker te smeden en vertrouwbaarder af te werken zijn dan mantels hij maakte echter die ringen biconisch, zoodat ze, betrekkelijk weinig (1) Tevens voerde Engeland de Bange-sluiting in. De Krupp-sluiting heeft tegenover de Bange-sluiting de volgende nadeelen a. gemakkelijke beschadiging door het vuur des vijands b. de lengte van het kanon wordt vergroot, en het kanon bezwaard met een me taalgewicht, dat voor het arbeidsvermogen niet nuttig is; c. de ligplaats van'den Broadwellring verzwakt denzielwand; d. de opening (ligplaats) voor het sluitstuk verzwakt het kanon ter plaatse waar het 't sterkst behoorde te zijn. Bij de Bange-sluiting kan het schot nimmer afgaan, voordat het kanon geheel ge sloten is. Het verwisselen van het wrijvingspjjp.je gesohiedt gemakkelijk en zonder gevaar. De Bange-sluiting is volkomen gedekt. Als nadeel van do Bange-sluiting zou men kunnen doen gelden, dat de plastischs afsluiter de ziellengte een weinig verkort. De moderne Engelsche 15 en 18 cM. hebben de plastische Bange-sluiting, centrale ontsteking met hamer en de ons bekende zekerheidsinrichting. Servië, dat voor veldgeschut de Krupp-sluiting tegen de Bange-sluiting beproefde, gaf eveneens de voorkeur aan Bange.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 178