dat tot voeding van het leger noodig was en het overige voedsel werd voornamelijk geleverd door de kudden vee, in den oorlog buit gemaakt Werd er geen oorlog gevoerd dan werd de tijd uitsluitend door gebracht met exercitiën, wapenschouwingen en gevechtsoefeningen. De assagai of lichte werpspies, die in het gevecht tegen den vijand ge slingerd werd, maakte plaats voor een korte lans met zware schaft en de soldaat, die uit het gevecht terugkeerde zonder zijn wapen, was des doods schuldig. Tot afwering van 's vijands wapen was elk man voorzien van een groot schild, overtrokken met een dikke ossenhuid. Volgens hetgeen daarvan bekend geworden is, was de krijgstucht en gehoorzaamheid in het leger volmaakt, zoodat het een machtig instrument werd, dat den aanvoerder blindelings gehoorzaamde. De gegeven bevelen werden onvoorwaardelijk uitgevoerd, want bij den minsten twijfel of eenig uitstel werd de doodstraf toegepast en de gruwzaamste bevelen werden soms gegeven om de proef daarvan te nemen; de naijver tusschen de verschillende regimenten was van dien aard, dat zij bij de minste weifeling gereed waren op elkander in te gaan. Bj een aanval werd het leger in tweeën verdeeld. Het voorste gedeelte werd opgesteld in den vorm eener halve maan, waarvan de twee vooruitstekende punten de hoorns en het middelste gedeelte de borst werd genoemd; het tweede gedeelte stond in een vierkant achter de halve maan en vandaar werden de zwakke punten der halve maan naar de behoefte versterkt. Met zulk een uitstekend leger, veertig tot vijftig duizend man sterk, begon Tshaka een reeks van oorlogen, die niet ophielden voor dat tusschen de Delagoa-baai en dï Noordelijke grens van de tegen woordige Kaapkolonie geen volksstam meer over was om hem weerstand te bieden. Yerovering alleen was hem niet genoeg, daar hij van oordeel was dat geen vijand als onderworpen kon beschouwd worden, dan wanneer hij geheel uitgeroeid was. Dienovereenkomstig beval hij dan ook zijn soldaten het volk waar tegen zij optrokken te vernietigen, alles te vermoorden en slechts eenige mannen in het leven te laten om als dragers voor het leger te dienen en de mooiste vrouwen om aan den koning te worden af-

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 17