173 - de behoorlijke aanhouding zich te overtuigen. Het gros echter, en dat zijn voornamelijk de lager genummerden, houdt zich met dat aanhouden niet opvoor dezen is de kennismaking met het behaalde rangnummer eene pikante nieuwjaarsverrassing, die echter in de meeste gevallen zeker althans in de laatste jaren eene teleurstellende ge waarwording in het leven riep. O! als die officiersboekjes eens konden spreken, wat zouden zij kunnen getuigen van kansberekeningen, van stoute verwachtingen, maar van een massa minder aangenaam klinkende uitdrukkingen ook. Toch geven zij reeds veel te lezen door het legio hiëroglyphen naast de namen geplaatst. Eene groef, met den nagel in het papier aangebracht en op een naam uitloopende, verraadt al dadelijk den bedrijver van deze onschuldige handeling. Eene zoodanige groef, tusschen twee namen gesteld, wijst ons op den oud-gediende, die daarmede zeggen wildaar zou ik staan wanneer ik er nog in was of als ik het gewild had. Een dun streepje, naast een naam gesteld, beteekent eenvoudig: die wordt 't niethoe dikker de streep, hoe beslister ook deze uit spraak, gepaard met uitdrukkingen als: da t lorals diet wordt, kun nen ze 't mijn kleinen jongen ook maken, en dergelijke. Enkele pun ten dienen tot vervanging van vraagteekens en werden er door den een of anderen diplomaat gesteld uit voorzichtigheid, omdat hij reeds eenmaal het koopje heeft gesnapt dat zijn boekje in handen kwam van een met een eenvoudige streep aangestreken meerdere, wien hij, op diens vraag wat al die gestreepte lui moesten beduiden, in strijd met de universaal beteekenis van de hiëroglyphen, heeft moe ten geruststellen door de mededeeling: 0! die worden 't allemaal. Ook hierbij geldt het dus ook: wacht u voor de getekenden! Als de promotie-jacht zich al niet erger openbaart dan door deze mys tieke teekens, dan gaat het nog al. Slimmer wordt het echter wan neer het geschiedt op de wijze, door dien luitenant van een speciaal wapen in practijk gebracht, van wien het verhaal nog steeds in het leger rondgaat, dat het besluit zijner benoeming tot kapitein hem nog niet eens was uitgereikt, die de derde ster nog niet eens op de kraag had en toen reeds met toepassing van het vorenvermelde teeken stelsel wist aan te geven, welk nummer hij had voor majoor. Dl. I, 1891. 12

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 184