176 Ik weet het, in de laatste jaren heeft men, door den drang der om standigheden daartoe genoopt, aan dit onderwerp meer aandacht ge schonken. Zoo is o. a. uitbreiding van de formatie als geneesmiddel tegen de kwaal aanbevolen. Naar mijn inzien, verkeerd; als tijdelijke verbetering in den toestand, als een palliatief zal zij kunnen dienst doen eene afdoende, eene blijvende verbetering vermag zij echter niet aan te brengen. Andere voorstellen, die hieraan voorafgingen of dit voorstel wel licht nog eens zullen volgen, konden geen guustig onthaal vinden en zullen dit ook bezwaarlijk kunnen vinden, om den wrakken grond slag waarop men gewoon is ze te doen rustenhet belang der in dividuen toch moet niet de hoofdmotor zijn van die voorstellen; tegenover den staat als werkgever moet het duidelijk zijn of duidelijk gemaakt kunnen worden, dat het hooger staande landsbelang in de de eerste plaats de drijfveer daartoe is. Maar in den berooiden staat, waarin 's lands financiën verkeeren, zal dat belang al op zeer overtuigende wijze in het licht moeten treden, wil het den nervus rerum in zoodanige trilling brengen, dat de reflexwerking zich op de gewenschte wijze openbaart. En de volksvertegenwoordiger voor de door hem zoo herhaaldelijk be toonde belangstelling in Indische militaire zaken is het Indische leger hem veel dank verschuldigd die nog onlangs in 's lands ver gaderzaal dit punt ter sprake bracht, gaf die zienswijze duidelijk terug, toen hij zeide dat bij eene koloniale begrooting, die met een te kort van 23| millioen sloot, weinig kon worden verwacht van een voorstel om de pensioenen1 der kapiteins en majoors van het Indische leger te verhoogen. Eene kleine opmerking ter zake zij mij veroorloofd. Wil een dergelijk voorstel ten goede komen aan de toestanden, die ik hier op het oog heb, dan zal de verhooging der pensioenen van beide categorieën van officieren niet in evenredige mate moeten o-eschieden, want het is eene erkende waarheid, dat niet alleen de onvoldoende jaarwedde van den gepensionneerden kapitein, maar meer nog het groote verschil tusschen dit en het voor den naastvol genden hoogeren rang vastgestelde pensioen op den gang der promotie een remmenden invloed uitoefent.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 187