8 stand kon bieden in beweging, en zoo ontspon zich uit die oorlogen een volksverhuizing, die de langs de kust wonende stammen naar en over het gebergte dreef; de eene stam viel daarbij uit lijfsbehoud en om niet te verhongeren den anderen aan zoodra het vee en het graan waren opgeteerd, trokken zij al vechtende verder om zoo tegen een derden en andere stammen den strijd om het bestaan te voeren en het land te verwoesten. Duizende en tienduizende mannen, vrouwen en kinderen kwamen bij die oorlogen en zwerftochten om door knods en speer, nog veel grooter aantal stierf door honger en ontbering, meer dan zes en twintig stammen werden daarbij geheel uitgeroeid en de weinige achterbil]venden werden kannibalen. Yolgens de meest vertrouwbare onderzoekingen van den lateren tijd moet het verlies aan menschenlevens, als een gevolg van de Zulu-veroveringen in de streken langs de kust, in het Noordelijk gedeelte van den tegenwoordigen Oranje Vrijstaat en het Zuiden van de Transvaal op minstens 500,000 geschat worden, terwijl verderop door de volksverhuizing minstens een gelijk getal is omgekomen. Vergeleken met die cijfers is het geheele verlies door de inboorlin gen in hunne achtereenvolgende oorlogen tegen de Europeanen, sedert hunne vestiging aan de Kaap geleden, inderdaad van geen beteekenis. Den 23™ September 1828 werd Tshaka door zijn broeder ver moord. Kort te voren was zijne moeder overleden en hij bad bij die gelegenheid zulk een groot getal zijner onderdanen laten ombren gen, om de eenvoudige reden dat zij zijn verdriet niet deelden, dat dit de waarlijk aan geen zachte behandeling gewende Zulu's wat te erg werdde ontevredenen sloten zich aan bij twee van Tshaka's broeders die deze vergeten had te laten ombrengen en hieruit ont stond een samenzwering die Tshaka het leven kostte en zijn broe der Dingan, van hooger geboorte dan hij, op den Zulu-troon bracht. Voorzichtiger dan zijn voorganger vermoordde Dingan met eigen hand zijn broeder medesamenzweerder, en wist hij ook andere familieleden, die hem in den weg zouden kunnen staan, uit den weg te ruimen. De twee eerste jaren der regeering van den nieuwen Zulu-vorst staken in vele opzichten gunstig af bij die zijns voorgangers, maar

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 19